Anadolu Üniversitesi Aöf Önlisans Transkript Belgesi İstiyor. Dikkat!

5 Dakikada oku


Önlisans okuyup mezun olan, daha sonra dikey geçiş ile veya lisans tamamlama ile Anadolu Üniversitesi AÖF işletme/iktisat vb. Lisans bölümü okuyanlar; Artık kayıt yenileme yapabilmek için Önlisans not ortalama bilgilerini gösteren resmi bir belgeyi veya transkript belgesini en yakın aöf bürosuna bırakmalılar. Ya da önlisans belge yükleme sistemini kullanarak belgelerini sisteme yüklemeliler. Aksi takdirde ders ekle/sil işlemini dolayısıyla da kayıt yenileme işlemlerini yapamayacaklar.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin Yayınladığı Uyarı İse Şöyle:


Dikey geçiş/lisans tamamlama kapsamında kayıt yaptırdığınız ve Fakültemiz kayıtlarında önlisans mezuniyetinize ait genel not ortalaması bilginiz olmadığından KAYIT YENİLEME (DERS EKLE-SİL) İŞLEMİ YAPAMAYACAKSINIZ. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 15-(4) maddesi

(Değişik:RG-5/9/2017- 30171) Önlisans mezuniyetinize ait genel not ortalaması bilgisi bulunan Öğrenim Durum Belgeniz veya Not Durum Belgeniz (Transkript) ile birlikte AÖF bürolarına başvurmanız gerekmektedir.


BU KONUYLA İLGİLİ TÜM BİLGİLER / HATALAR / SORUNLAR VS. KONU DEVAMINDA VE YORUM BÖLÜMÜNDE DETAYLI BİR ŞEKİLDE AÇIKLANMIŞTIR. DİKKATLİCE OKUYUNUZ.

 

Uygulamanız gereken adımlar kısaca şöyle:

 • Önlisans için genel not ortalamanızı gösteren resmi bir belge (Transkript) buluyorsunuz. Ön lisans mezuniyetiniz çok çok eski değilse büyük ihtimalle e-devlette belgeniz vardır. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. (pdf olarak inecektir.)
 • İndirdiğiniz PDF dosyasını önlisans belge yükleme sayfasından sisteme yüklüyorsunuz. Veya belgenizin çıktısını aldıktan sonra en yakın AÖF bürosuna gidip teslim edebilirsiniz. Normalde 5-10 dakikada yapılan bir işlem fakat sıraya göre artabilir.
 • Daha sonra ders ekle/sil işleminizi yapabilirsiniz.
 • Ders ekle/sil işleminden sonra Ziraat Bankasına gidip ödeme yapıyorsunuz veya online olarak kredi kartı / banka kartınızla ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Aşğıdaki resimdeki gibi Kayıt bilgi sayfasındaki pasif olan öğrenci durumunuz aktif olarak değiştiyse işlemleriniz tamamlanmıştır. Tüm adımları başarıyla uygulamışsınızdır. konunun devamını okumanıza gerek yok. Sorunlarla karşılaştıysanız veya anlamadığınız yerler olduysa okumaya devam edin.


“Transkript ne ya? O nasıl bir şey?” Diyenler için kendi transkript belgemi paylaşıyorum:

Şu da e-Devletten alabileceğiniz belge. 

Online Olarak Belge Yükleyebileceğiniz Sistemde Bazen Sorunlar Olabiliyor.
Öncelikle Bunlara Değinelim. Bana Bildirilen Hatalar Şöyle:

 • Belge yükle butonu çıkmıyor/görünmüyor/çalışmıyor.
 • Belgeyi yükledim ama hala kayıt yenileyemiyorum.
 • Belgeyi elden teslim ettim ama kayıt yenileyemiyorum.
 • Yanlış belge gönderdim, iptal edemiyorum.
 • Transkript belgem 3 sayfa nasıl yapacağım?
 • Belgeyi verdim/yükledim, kaydımı da yeniledim fakat belge yükleme sayfasında hala şu uyarı var:

* Kaydınıza esas olan önlisans mezuniyetinize ait genel not ortalaması

 • bilgisi bulunan Öğrenim Durum Belgesi veya Not Durum Belgesi
 • (Transkript) yüklemeniz gerekmektedir.
 • * e-Devlet üzerinden alınan belgeler de kabul edilmektedir.

Gelelim Neler Yapabileceğimize; Öncelikle, bu hatalar sizden kaynaklı değil. AÖF’nin Sorunlu sistemi yüzünden uğraşmak zorunda kalıyorsunuz.

 • 2-3-4 sayfalık transkript belgesi yerine e-devletten alabileceğiniz mezun belgesini gönderebilirsiniz. Bu belge tek sayfadır. Çoklu sayfalarla uğraşmanıza gerek yok. Kendi trankript belgenizi göndermek istiyorsanız da, sadece genel ortalamanızın yazdığı kısmı göndermeniz gerekir. Gereksiz bilgi veren sayfaları göndermenize gerek yok.
 • Yanlış belge gönderdiyseniz doğru belge ile AÖF bürosuna uğramalısınız.
 • Belgeyi teslim ettiyseniz veya online olarak yüklediyseniz ve hala kayıt yenileyemiyorsanız, son güne kalmayacak şekilde sistemin düzelmesini bekleyebilirsiniz. Düzelmez ise AÖF bürosuna uğramanızı öneririm.
 • Belge yükleme butonu görünmüyor veya çalışmıyorsa yine son güne kalmayacak şekilde sistemin düzelmesini bekleyebilirsiniz. Düzelmez ise AÖF bürosuna uğramanızı öneririm.
 • Belgeyi teslim ettiyseniz veya yüklediyseniz ve kaydınızı yenilediyseniz, ardından öğrenci sayfanıza baktığınızda Öğrenci durumu karşısında AKTİF yazıyorsa. Artık kayıt yenileme ile alakalı herhangi bir uyarıyı dikkate almanıza gerek yok. İşleminiz tamamlanmıştır. Her şeyi yapmanıza rağmen PASİF yazıyorsa, yine son güne kalmayacak şekilde düzelmesini bekleyebilirsiniz. Düzelmez ise AÖF ile iletişime geçin.

Şu da Önlisans Not Durum Belgesi Yükleme Sayfası. Bu Sayfaya Giriş Yaptıktan Sonra Belgenizi Yükleyebilirsiniz.


Önlisans Transkript Belgemi Nasıl Bulacağım? 

Meslek Yüksekokulundan mezun olduktan sonra, okulunuz size bu belgeleri verir. Sizin transkript belgeniz yoksa kaybolduysa ya da herhangi bir sebepten elinizde bulunmuyorsa E-devlet’ten alabileceğiniz öğrenim durum belgesi ile işlemlerinizi yapabilirsiniz. Önlisans diplomanız çok eski ise e-devlette de öğrenim durum belgeniz bulunmayabilir. Bu durumda üniversitenizin web sitesinde mezun bilgi sistemi yer alıyorsa buradan transkript belgesi indirebilirsiniz veya siteye direkt öğrenci olarak giriş yapabiliyorsanız yine transkript belgenizi indirebilirisiniz. Üniversiteniz böyle bir hizmet sağlamıyorsa öğrenci işleriyle iletişime geçebilirsiniz. Diplamanızla size en yakın bir aöf bürosuna gidip daha detaylı bilgi almanızda da yarar var. Ya da direkt olarak AÖF’yi arayıp belgenizi bulamadığınızı ne yapmanız gerektiğini sorabilirisinz.


AÖF Bürosuna Bir Yakınımı Göndersem Olur Mu?

AÖF bürosuna gitmeniz gerekiyorsa ve gitme şansınız yoksa, bir yakınınızı göndermeyi düşünüyorsanız, bildiklerimi anlatayım. Zaten kimlik istemiyorlar. Sadece TC kimlik no soruyorlar ve verdiğiniz belgenin altına “Doğruluğunu beyan ediyorum” yazıp, onun da altına imza atmanızı istiyorlar. Başka birini gönderecekseniz, evde mavi tükenmez kalem ile belgenin doğruluğunu beyan edip, imzanızı atıp, o şekilde göndereceğiniz kişiye verebilirsiniz. Diplomanızı ve kimliğinizi de göndermenizde yarar var. Emin olmamakla birlikte, kabul edeceklerini düşünüyorum.

Şuraya da bir not düşeyim; Transkript belgesi ile ilgili işlemlerden AÖF bürosu tarafından herhangi bir ücret alınmıyor.


AÖF Transkript Belgesini Neden İstiyor?

 

2017-2018 Dönemi ile birlikte AÖF, artık kişi mezun olmadan önlisans genel not ortalamasını, AÖF lisans genel not ortalamasıyla birleştiriyor. Bu da, şu demek oluyor:

AÖF lisans genel not ortalamanız örneğin 1 ise, ve önlisans genel not ortalamanız 3 ise, ikisi toplanıp 2‘ye bölünüyor. Sonuç olarak AÖF genel not ortalamanız oluyor. Yani, koşullu / şartlı geçmeniz gereken derslerin ( CD, DC, DD )
koşulunu artık sağlamış oluyorsunuz.

Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Anadolu AÖF İçin Önlisans Transkript Belgesi @ Baksanbari.com

 


127 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ben önlisans mezunuyum ikinci üniye kayıt yaptırdım harcını da yatırdım aktif olarak görünüyor fakat transkript belge yüklenceğni bilmiyordum kuydım tamamlandı şimdi yükleyebilir miyim

 2. devletten aldığım not ortalamamı başarıyla yüklendi diyo ama hala ders ekle sil yapamıyorum

  1. Aöf arayüzü çok sıkıntılı. Sizlik bir sorun yoktur. Ya bir süre sonra kendiliğinden düzelir ya da canlı destekle iletişime geçip daha erken düzeltebilirsiniz.

 3. Merhaba, geçen sene not ortalamam 1.61 di belge yüklemesini bürodan yaptırdım ve genel not ortalamam 2,22 ye yükseldi bugün not ortalamama baktığım zaman tekrar geçen senin not ortalaması olan 1.61 değerini görüyorum bunun sebebi ne olabilir neden 2.22 de kalmadı

  1. Merhaba bugün benimde dikkatimi çekti belge yüklendikten sonra 2 üzeriydi şimdi baktığımda ise 1.86 görünüyo sistem sıkıntısıysa eğer neden hala düzeltilmedi yada böyle mi kalacak çünkü ikinci dönem koşullu geçtiğim ders ortalamadan dolayı yine kaldı olarak görünüyor

   1. Aradım sistem güncellemesi yapılıyormuş not ortalaması belde yükleme den sonra çıkan not ortalaması gibi olacakmış

  1. Evet. “Koşullu geçer” ile geçtiğiniz bütün derslerinizin koşulunu sağlar. Yani belge yükleme ile ortalamanız 2’nin üzerine çıkıyorsa bütün derslerinizin koşulunu sağlıyordur.

 4. Merhabalar benim sorum ben mazeret kaydı yaptırmadım.Ama şimdi itiraz başvuruları uzatılmış eğer istersem bu itiraz muafiyete başvurabilirmiyim bu konu hakkında bilgi istiyorum teşekkürler

 5. Arkadaşlar, ön lisans belge yükleme işlemini Ali Koçak’ın dediği gibi e devletten aldığım belge ile yaptım onaylandı. Yaklaşık 3 saat sürdü. Şimdi ders ekle-sil yapma sayfası açıldı ve yeni derslermi seçtim. Öğrenci durumu bölümü hala pasif gözüküyor bunun sebebi hala parayı ödememiş olmamdır. Birazdan onuda ödedikten sonra 2017-2018 tarihleri arasında resmi olarak öğrencisi olacağım için bu durum aktif olacaktır. Merak eden arkadaşlar için bilgi amaçlı yazıyorum. Ali Koçak yazı için de ayrıca teşekkürler.

 6. iyi geceler. ben aöf dgs ön kayıt yapiyorum fakat mezun olduğum halde 4. sayfada “bu sene mezun olacağım” ibaresi çıkıyor. Osym egitim bilgilerime bakiyorum guncel ve mezunum. E devletten diplomam dahi çıkıyor. osym mezun kisminda ortalamam 2.33 iken aof ön kayıtta 2.20 olarak çıkıyor. Ne yapmam gerekli lütfen yardımcı olun.

  1. Sanırım bir şey yapmanıza gerek yok. Sonuç olarak mezunsunuz ve artık diplomanız var. Yine de AÖF’ü arayıp bilgi isteyebilirsiniz.

   1. Sırf bu hata yüzünden defalarca kayıt oldum sıkıntı çıkar mı?

   2. Bir sorun çıkacağını sanmam. Çok bilgim yok bu konuda. Dediğim gibi aöf’e ulaşmayı deneyebilirsiniz. Kesin bir şey söylerler.

 7. Merhaba ben DGS ile aöf işletmeye geçtim,kayıt için TRANSKRİPT(not belgesi) isteniyor ancak mezun olduğum okul çok uzakta,e-devlet’den aldığım mezuniyet belgesi yeterli oluyormu? aöf büroları arıyorum ancak hat düşmüyor.

  1. Diplomanız ve e-devletten alabileceğiniz mezun belgesi işinizi görecektir fakat yine de kesin bir şey söylemek istemiyorum. Ne olur ne olmaz. Aöf bürosuna uğrayabilirsiniz.

 8. Ben ders seçimini yaptım parayı da yatırdım sonrasında bu mezun beşgesini istedi ve bugün öğle öncesi sistemden yükledim
  Fakat halen pasif gözüküyor
  Beklemeli miyim 1 gün daha?

   1. hiç bir şekilde görünmüyor dipno no: yanı boş diploma notu – işareti var ben yinede yükledim 2009 mezunuyum bu arada

   2. Mezuniyetiniz çok eski olduğu içindir o halde. Takibi bırakmayın kabul edilmediği takdirde aöf bürosuna uğrayın. Bu süre zarfında AÖF’ü de arayabilirsiniz.

 9. Ben gecen hafta Parayi yatrdm sora aktif oldu daha sora geri pasif oldu ve meznuyte belgesi istedi simdi ben nasil yapacam

  1. Konuda belgeyi nasıl yükleyebileceğinizi uzun uzun anlattım. Okuyup uygulayarak halledebilirsiniz. Belgenizi teslim ettikten sonra düzelecektir.

 10. Merhabalar ben dgs ile yeni kazandım 10 ekim ile 13 ekim arası başvurular başlıyor size sorum şu kayıt yenileme değil benim ki ilk kayıt için transkript belgesi okuldan imzalı şekildemi almak gerekiyor yoksa ilk kayıtlar içinde transkript yerine mezuniyet belgesi yeterli oluyor mu lütfen bir açıklama yapın ben okul bana 12 saat uzakta bir transkript için mi gidicem bosuna

  1. Merhaba, Kayıt için büroya beraberinizde götürmeniz gereken belgeler AÖF tarafından size bildiriliyor. Hangi belgeler isteniyorsa onları götürmeniz gerekiyor. Tam olarak transkript isteniyorsa, mezun belgesi transkript belgesinin yerini tutamaz. Ama o kadar yol gitmeden bu durumu bir şekilde çözebileceğinizi düşünüyorum. Bunun için AÖF’ü arayıp sorabilirsiniz.

   1. Yusuf engül diye bir beyfendi var aöf öğretim görevlisiyemiş o kişi mezuniyet belgesi yeterli diyor transkript yerine geçerli diyorlar ama yine süphedeyim

   2. Dediğim gibi, bir şekilde bu durum çözülecektir. Büyük ihtimal ile istenen her belgeye gün içinde ulaşabilirsiniz. Diplomanızın aslı veya, aslı gibidir’i yanınızda olsun gerisi kolay.

 11. merhaba ya ben belgeyi yüklemedim bilmiyordum direk parayı yatırdım dersleri ekledim felan eve geldim bi baktım pasif yazıyor.O e devlet mezun durum belgemizi cıkartıp elden aöfe teslim edersem hemen aktif olurmu dersleri tekrar nasıl sececem.

  1. Merhaba, normal şartlarda belgeyi vermeden ders ekle/sil işlemi yapamamanız lazımdı. Sistemdeki sorundan dolayı yapabilmişsiniz. Belgeyi elden teslim ederken yaşadığınız bu sorunu da anlatırsanız düzelecektir. Öğrenci sayfanızda Önlisans Belge Yükleme sayfası çalışmıyor mu?

   1. evet çalışıyor e devletten indirdigim belgeyi yükliyecem şimdi bakalım ne olacak

   2. başarıyla yüklendi yazıyor ama ön izlemesini göremiyorum e devletten indirkende gözükmüyordu pdf olarak inince pcden acınca gözüktü aca crome yüzünden mi gözükmüyor önizlemesi gönder demek te terettur edıyorum suan.

   3. E-devletten indirdiğiniz belge Pc üzerinden açılıyorsa ve bilgileriniz görünüyorsa, AÖF sistemine yükleyebilirsiniz. Önizleme olmaması sistemin hatasıdır. Belgenizi yükledikten sonra 24 saat içinde veya daha geç onaylanabilir. Bu süre zarfında huzursuz bir şekilde bekleyebilirsiniz. Bu yüzden AÖF bürosuna gidip elden teslim etmenizi öneririm. İçinizi rahatlatacak soruları sorma fırsatı da bulmuş olursunuz. Büroya uğramak sizin için zor olacaksa online olarak onaylanmasını bekleyebilirsiniz. Uzun süre onaylanmazsa geç kalmadan AÖF bürosuna gitmelisiniz.

   4. başaraıyla gönderildi durum gönderildi gözükuyor 48 saat bekliyecegim olmasa bu belge ve kimligimi alıp büroya gidecem bize çok uzak büro. İlgin için teşekkür ederim selametle.

 12. 4 Ekim 16:00 sularında e devletten aldığım pdf dosyayı sayfaya yükledim ama hala sistem tam çalışmadığı için diğer işlemlere devam edemiyorum. Ayrıca kayıtlar uzatıldı deniyor ya, bu transkript teslimini de kapsıyor mu? Yani sadece ders ekleme ve harç yatırma işlemleri için mi geçerli?

  1. Evet, transkript teslimini de kapsıyor. Zaten bu belge işlemlerinde sorunlar yaşandığı için uzatıldı. Yani beklerseniz düzelecektir.

 13. iyi günler. cumartesi günleri aöf büroları açık mı? bilgisi olan var mı? süre uzatıldı hafta sonu gitsem halledebilir miyim.

   1. Teşekkür ederim. Geçen Cumartesi açıktı. Az önce aöf’ye de telefonla ulaştım zar zor, hafta sonu açık olup olmayacağı yarın belli olur dediler.

   2. Rica ederim. Belirli dönemlerde yoğunluktan dolayı hafta sonları da açık kalmak zorunda olabiliyorlar o halde.

 14. arkadaşlar süre uzatıldı 13 ekim son gün bilginize belki o zaman kadar sitede düzelir.

 15. Belgeyi yükledikten sonra kayıt yenileme işlemi gerçekleşmiyor malesef. Kayıt yenileme ekranına giriş yapılmak istendiği zaman, Transkript belgesi yüklenmesine rağmen eksik olduğu yazıyor ve ana giriş ekranına yönlendiriyor.

  1. Sistem hala sorunlu ve muhtemelen kayıt yenileme tarihi uzatılacak. Ek olarak, belgenin onaylanması zaman alıyor. Bu durumda beklemek zorundasınız. Veya işinizi garantiye almak istiyorsanız aöf bürosuna gidebilirsiniz.

 16. Mrb. Ya ben kayit yenilemiycem ama sadece transkript yollasam yinede agnom yukselir mi acaba Ivedi bi cevap bekliyorum yarin sonn gun iyi gunler??

  1. Şöyle söyleyeyim, ben belgemi teslim ettikten sonra sisteme giriş yaptığımda ortalamamın yükselmiş olduğunu gördüm. Cevap pek ivedi olmadı ama umarım işinizi görür 🙂

 17. Merhabalar ben ders seçme işlemini pazartesi yaptım ve ödemeyi de gerçekleştirdim. (Transkript) not ortalamasını gösteren belgeyi sisteme girdim.Buraya kadar sorun yok fakat bana aöf yetkilileri bunları yapmış olsam bile elden not ortalamamı vermem gerektiğini söyledi bununla ilgili bilgisi olan var mı?

  1. Her gün yeni bir şeyler söylüyorlar. Normal şartlarda sizin büroya gitmenize gerek yoktu. Siz işinizi garantiye almak için AÖF bürosuna uğrayabilirsiniz.

 18. merhaba, e-devletten çıkardığım not ortalamam olan belgeyi yükledim, belge gönderildi yazıyor ama halen kayıt yenilerken belge istiyor. az önce yükledim belgeyi.

   1. Sistemde yoğunluk ve bazı sorunlar var, geç olmadan aöf bürosuna uğramanızı öneririm.

 19. Merhaba eski mezunlardan olduğum için ortalamam yok e devlette mezun bilgisi gözükmüyor sadece 8.dönem derslerim var not ortalama belgesi bulmam zor gibi görünüyor ne yapmalıyım.

  1. Merhaba, e-devlette mezun belgesinin olmadığına emin misiniz? Diplomanız duruyor mu? Duruyorsa üzerinde ortalamanız yazıyor mu?

   1. Merhabalar ben ders seçme işlemini pazartesi yaptım ve ödemeyide gerçekleştirdim. (Transkript) not ortalamasını gösteren belgeyi sisteme girdim.Buraya kadar sorun yok fakat bana aöf yetkilileri bunları yapmış olsam bile elden not ortalamamı vermem gerektiğini söyledi bununla ilgili bilgisi olan var mı?

   2. benim de aynı sorun var. aradım. büroya gitmeme gerek yok dediler. herkesin transkripini teker teker işleme aldığımız için uzun sürüyor dedi. süre bitiyor dedim. yapacak bir şey yok, bekleyin dedi.

 20. belgeyi sisteme yükledim ama belgeyi kabul etti mi etmedi mi anlamıyorum ders seçimi yaptırmıyor ama gitme imkanım da yok şu 7/24 açık olan çağrı merkezine de ulaşılmıyor .

   1. Evet benimkide ayni; belge gönderildi diyor ama sisteme giriyorum ders ekle sil yapamiyorum.

   2. Belgeyi gönderdikten sonra mı gönderildi yazısı çıktı? Bazıları göndermediği halde sistemde gönderildi olarak görünüyor. Siz gönderdiyseniz, onaylanmasını beklemelisiniz. Sistem hala sıkıntılı.

 21. Belgeyi yükledim kabul etmedi AÖF bürosundan kardeşimi gönderip sildirdim çünkü not ortlaması yoktu e-devlet ten indirdim tekrar yükledim bekliyorum şuan kabul etmezse bu dönem kalacak çünkü çok uzun insan kuyrukları var 1000 kişiye 3 kişi yetişmez ayrıca telefonları açan bile yok AÖF çilesi resmen rezillik yani abidik gubidik işleri var 🙁

   1. ben boyle ulkenin icine edeyim bir seyi de duzgun yapsalar

 22. şimdidede bu şekilde bir yazı geldi kırmızı renkte hiçbir şekilde yükleme ibaresi bulunmuyor ??
  UYARI
  * Kaydınıza esas olan önlisans mezuniyetinize ait genel not ortalaması
  bilgisi bulunan Öğrenim Durum Belgesi veya Not Durum Belgesi
  (Transkript) yüklemeniz gerekmektedir.
  * e-Devlet üzerinden alınan belgeler de kabul edilmektedir.
  BİLGİLENDİRME
  * Önlisans Belge Durumu: BELGE GÖNDERİLDİ
  * Gönderilmemiş belgeler işleme ALINMAYACAKTIR.
  * Belge gönderildikten sonra; tekrar belge YÜKLENEMEZ
  veya gönderilmiş belge SİLİNEMEZ.

  1. Bendede aynısı var edevletten indirip gönderdim acaba pdf olduğu için mi sorun var

   1. Pdf olduğu için sorun olacağını sanmıyorum. E-devletten alınan belgenin kabul edildiği yazıyor. E-devletten inen belge zaten Pdf şeklinde. Sadece aöf sistemi sorunlu sizden yana sıkıntı yok.

 23. Merhaba, e-devletten aldığım mezun belgesinde, diploma no ve notunu yazmıyor, herhangi bir sorun teşkil eder mi benim için?

  1. Merhaba, O belgede genel not ortalamanız yazıyor ve AÖF de zaten genel not ortalamanızı istiyor. Yani yeterli olacaktır. Fakat online belge yükleme sitemi stabil olarak çalışmıyor.

 24. Merhaba transkrip i siteye yüklemedim sayfaya girdim yüklemek için falat belge gönderildi diyor. Fakat ben daha yüklemedim neden böyle bir sorun yaşıyorum

  1. Merhaba Orhun, Online belge yükleme sistemi henüz stabil olarak çalışmıyor. Herkes başka bir hata olduğunu söylüyor. Belge teslim etmeden / yüklemeden kayıt yenileyebilen bile var. Ben herkese garanti yöntem olarak Büroya gitmelerini tavsiye ediyorum.

   1. Ali bey teşekkür ederim çağrı merkezine ulaşamıyorum hat düşüyor Aksaray bürodayım fakat önümde 670 kişi var nasıl halledicez bilmiyorum ?

   2. Aöf online belge yükleme sistemi doğru bir şekilde çalışsaydı her şey çok kolay olacaktı da. Yine her şeyi ellerine yüzlerine bulaştırmayı başardılar. Son güne yaklaşıldığı için çağrı merkezine ulaşmanız zor olacaktır. Belge yükleme sistemi de ne zaman düzelir bilinmez. Şuan en iyi seçenek sırayı beklemeniz sanırım.

 25. Merhaba Arkadaşlar online yükleme yaptım 03.10.2017 günü sabah 11:00 gibi – 04.10.2017 saat 13.00 gibi onaylandı.Internet’ten ders seçip parayı yatırabildim.Blginiz olsun

   1. E devletten indirdiğim belgeyi yükledim.Herhangi bir problem olmadı.

   2. Herkes sorun yaşıyor site ile. Bende dün yükledim ama ön izleme de birşey çıkmadı. yükle butonu kayboldu belge yüklendi diyor ama hala tık yok girişe izin vermiyor. Merak ettiğim şey bir bekleme süresi mi var nedir…

   3. Belge yüklendikten sonra tekrar belge yüklememeniz için yükleme butonu kaybolur ve bir bekleme süresi var evet. Bugün içinde onaylanabilir. 6 ekimin son gün olduğunu da unutmayın.

  1. Ben belgeyi elden teslim ettiğim için belge yükleme seçeneklerini göremiyorum maalesef. Yükleme yapacağınız yerde yüklemeniz gereken dosya türü yazıyordur büyük ihtimal ile. Hemen sağında PDF görüntüleyicisi olduğuna göre yüklemeniz gereken belge de pdf olabilir. Henüz yükleme yapmamış biri, yükleme ekranı görüntüsünü bizimle paylaşabilirse bu konu hakkında da fikrimiz olabilir.

   1. PDF yükledim edevletten indirip yüklendi işlem tamam dedi ama ders seçemiyorum ne biçim bir şey anlamadım

   2. Belgenizin onaylanması biraz zaman alabilir. Belge onaylanmadan ders ekle sil işlemi yapılmıyor maalesef.

 26. Peki online yükleme yaptım ne zaman belge onaylanir bunla ilgili fikri olan var mı

  1. Tahminimce, siz doğru belgeyi doğru bir şekilde yükledikten sonra geri kalan sorumluluk artık AÖF’ye ait oluyor ve bir şekilde halledeceklerdir. Ama diğer arkadaşlara söylediğim gibi size de söylüyorum, işinizi garantiye almak istiyorsanız AÖF Bürosuna uğrayın. Normal şartlarda 6 Ekim son gün. 6 Ekime kalmayacak şekilde bekleyebilirsiniz. Bekleyişiniz sonrası kayıt yenileme sayfası hala aktif değilse mutlaka AÖF Bürosuna uğrayın.

   1. Online belge yükleme sistemi henüz stabil olarak çalışmıyor. Herkes başka bir hata olduğunu söylüyor. Belge teslim etmeden / yüklemeden kayıt yenileyebilen bile var.

 27. merhaba bilir kişi açık öğretimden daha faydalısın 🙂
  sisteme taradım gönderildi demesine rağmen ders seçemiyorum dün taradım normalde onaylandı falan mı yazıyorlar
  tşk

  1. Teşekkür ederim 🙂 Bu sistem yeni olduğu için henüz bir normali yok. Normalini sistemin yazılımcısı bile henüz bilmiyor olabilir 😀 Şuan için uygulanabilecek en sağlam yöntem aöf bürosuna belgenizi teslim etmek. Veya bugün de bekleyebilirsiniz. Sorun çözülmezse yarın aöf bürosuna uğrayablirsiniz

 28. Bende belgemi sisteme yükledim ama hala hata verip açılmıyor.Belgeyi teslim etmemiş görünüyorum yani.Aöf çağrı merkezini aradım yoğunluk var gün içinde bekleyin dedi ama 24 saati geçmesine rağmen yüklenmedi.Tekrar aradım garantiye alın isterseniz yarın gidip büroya teslim edin dediler ☹️

  1. Ben de ziyaretçilerime bunu öneriyorum. Garantiye almak için AÖF Bürosuna uğrayın. Online belge yükleme sistemi stabil çalışmıyor maalesef.
   Ama hala zaman var tabii. Bir süre daha bekleyip, olmadığı takdirde aöf bürosunun yolunu tutabilirsiniz 🙂

 29. Bir şekilde AÖF ile iletişme geçmeniz gerekiyor. Sistemde bir sorun olduğu açık. Verilen süre içerisinde belgenizi herhangi bir yolla teslim edemezseniz ve sistemdeki sorundan kendilerini sorumlu tutmazlarsa (böyle bir lüksleri olamaz) başınız ağrıyabilir. Kısacası yapabileceğiniz şeyler şunlar:

  * Telefonla ulaşmayı bekleyip detaylı bilgi almak.
  * Önlisans Belge Yükleme sayfasının doğru bir şekilde çalışmasını beklemek.
  * Belgenin doğruluğunu beyan edip, imzalayıp bir yakınınızı göndermeniz.
  * Büroya gidip belgeyi elden teslim etmek.

  İlk 3 yöntem sorun yaşayabileceğiniz yöntemler.
  Son yöntem ile işinizi kesin ve net olarak halledebilirsiniz.

  1. Dediğiniz gibi sayfa düzgün çalışmıyormuş çoğu kişide aynı hata var. Biraz daha bekleyeceğiz artık olmazsa mecbur yol gözüktü.

 30. Dün mesaj geldi büroya gitmeden sayfaya yükleyebilirsiniz diye ancak sayfama girdiğimde yine yükleyemiyorum. Önlisans belge durumu: Belge gönderildi vs. yazıyor. Kayıt yenilemeye çalıştığımda yine girmiyor. Telefonlarada ulaşılmıyor. En yakın büro 150 km mesafede.

  1. Kayıt yenilemeye çalıştığınızda aldığınız hata/uyarı nedir? Belgenizi ne zaman yüklediniz? Hala incelemede olabileceğini düşünüyorum. Kendim elden teslim ettiğim için belge yükleme kısmını kullanma şansım olmadı.

   1. Dikey geçiş/lisans tamamlama kapsamında kayıt yaptırdığınız ve Fakültemiz kayıtlarında önlisans mezuniyetinize ait genel not ortalaması bilginiz olmadığından KAYIT YENİLEME (DERS SEÇİMİ(EKLE/SİL)) İŞLEMİ YAPAMAYACAKSINIZ. Önlisans mezuniyetinize ait genel not ortalaması bilgisi bulunan Öğrenim Durum Belgeniz veya Not Durum Belgeniz(Transkript) ile birlikte AÖF bürolarına başvurmanız gerekmektedir. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim – Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 15 – (4) maddesi; (Değişik:RG – 5 / 9 / 2017 – 30171).

    Bu da belge yükleme sayfamdaki yazılar

    UYARI
    * Önlisans Belge Durumu: BELGE GÖNDERİLDİ
    * Gönderilmemiş belgeler işleme ALINMAYACAKTIR.
    * Belge gönderildikten sonra; tekrar belge YÜKLENEMEZ
    veya gönderilmiş belge SİLİNEMEZ.

   2. daha herhangi bir belge göndermedim ama böyle yazıyor ve belge yükleme butonu filan yok

   3. O halde online belge yükleme sistemi henüz aktif olarak çalışmıyor. Şuan yapım aşamasında olabilir. Geç olmadan AÖF bürosuna gidip belgenizi teslim etmeniz gerekebilir. Detaylı bilgi için AÖF büronuzu arayıp sorabilirsiniz. Size gelen mesajı da yazabilir misiniz?

   4. Dikey Gecis ve Lisans Tamamlama not birlestirme islemlerinde gereken Not Durum Belgenizi buroya goturmeden ogrenci sayfanizdan sisteme yukleyebilirsiniz. B002

    02/10/2017 saat 17:30 da geldi.

 31. Eğer genel not ortalaması 2 ve üzerinde olursa önceki dönemlerden kalan şarlı dersler ne olacak. onları etkileyecek mi bilginiz varmı bu konuda ?

  1. Şartlı / Koşullu geçtiğiniz dersler varsa ve genel ortalamanız 2 nin üzerindeyse, o dersleri artık unutabilirsiniz çünkü koşulu sağlıyorsunuz. Önlisans genel not ortalamanız yüksek ise, aöf ortalamanız da yükselecektir dolayısıyla yine şartlı dersleri düşünmenize gerek kalmayacak. Ortalamanız 2’nin altına düşmediği sürece şartlı dersleri düşünmenize gerek yok kısacası.

 32. Hocam benim elimde sadece önlisans diplomam var, mezun olduğumda verilen transkripti zaten dikey geçiş yaparken AÖF bürosuna teslim ettim diye hatırlıyorum, şimdi ise benden yeniden bu belgeyi istiyorlar işim gereği mezun olduğum okula ne kendim nede bir yakınım gidemiyor ve okula da ulaşamıyorum Aöf yi arayıp diplomayla halledilirmi bu mesele diye soruyorum e devlet falan diyo adamda bilmiyor sizce diploma yeterlimi?

  1. Konu içinde belirtmiştim aslında. BURAYA tıkladıktan sonra giriş yaptığınızda ilgili sayfaya yönlenirsiniz. Açılan sayfada Belge Oluştur adında bir buton var oraya tıklayarak belgenizi görebilirsiniz.

 33. anladım peki ben önlisansta gördüğüm dersi lisanstata görüyorum suan lisans 4.sınıf öğrencisiyim acaba silerler mi o dersleri

  1. Öyle bir durumla hiç karşılaşmadım bilemiyorum. Öğrenci Sayfasında ” Detaylı ders durumunuzu ( Geçti/Kaldı/Koşullu Geçer) görmek için tıklayınız.” Şeklinde bir link var. O linke tıklayarak hangi derslerden muaf, hangi derslerden kaldın, hangi dersleri vermek zorundasın gibi bilgiler yer alıyor. Vermek zorunda olduğun dersi vermek zorundasındır diye düşünüyorum.

  1. Okuduğun bölüm lisans, Yani 4 yıllık. Ama sen dikey geçiş yaptığın için üçüncü ve dördüncü sınıfı okuyorsun sadece. Dolayısıyla ellerinde sadece 3. ve 4. sınıfın not ortalaması var. 4 senelik not ortalaması çıkarmaları gerekiyor. Bunun için de önlisans not ortalamasına ihtiyaçları var.

  1. Çok ilginç 😀 Maalesef bu konu hakkında bir fikrim yok ama yerinde olsam bir şekilde götürmeye çalışırdım. Sms gelmiş sonuçta.. Sonra bir belge için başın ağrımasın derim. Ben belgemi verdikten sonra AÖF genel ortalamam yükseldi. Sanırım Önlisans diploma puanıyla AÖF puanının ortalamasını alıyorlar ve bunun için gerekli. Bir de benim şuan mezun olmam gerekiyordu, alttan derslerim olduğu için mezun olamadım. Sen kaçıncı sınıfsın?

 34. Ben ilk başladığı gün derslerimi sectim sistem izin verdi aksam tekrar gitmeye calistigimda uyarı verdi giriş yapmadı. Ama ben ödemeyi de yaptim yani suan kayıt yaptırmış oluyorum dimi. Yine de goturmem gerekiyor mu acaba. Götürmé imkanımda çok yok. Sonuçta sistemin bi anlık boşluğunda yararlanmiş oldum 🙂

 35. bu belgeyi şahsın kendisi götürmesi şartmı yoksa anne baba eş vs. götürüp teslim etse oluyormu aöf’ye telefondan ulaşamıyorum.

  1. Vermeniz gereken belgenin altına Doğruluğunu beyan ediyorum yazdırıp, altına da imza attırıyorlar. Sizin adınıza büroda bir başkasının imza atabileceğini sanmıyorum ama doğruluğunu beyan edip imzanızı evde atma şansınız varsa, imzalı olarak yollarsanız kabul edeceklerini düşünüyorum. Net bilgim yok maalesef. Konunun en altına biraz daha detaylı olarak yazdım. Okuyabilirsiniz.

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik belirleyen sorular oluşturabilirsiniz.
Trivia Testi
Herhangi bir konu hakkında çoktan seçmeli sorular oluşturabilirsiniz.
Oylama
Herhangi bir konuda karar vermek için oylama havuzları oluşturabilirsiniz.
Hikaye
Herhangi bir konuda makale, hikaye vb. yazılar yazabilirsiniz.