Anadolu Üniversitesi AÖF sınavları nasıl geçilir?

7 Dakikada oku


Aöf sınavları nasıl geçilir? Açık öğretimin taktikleri, püf noktaları neler? Yeni ve eski sitemin farkı ne? gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım sizin için yararlı bir makale olur.

Aöf  Sınav Taktikleri

Merhaba dostlar, taktik maktik yok. Bam! Bam! Bam! demeyi çok isterdim fakat o kadar kolay değil. 🙂 Gün geçtikçe mezun olmayı maalesef zorlaştırıyorlar. Gelin önce eski sisteme bakalım neler değişmiş görelim. Eski sisteme göre çalışmayalım.

Doğru şık, sorulara eşit sayıda dağıtılıyordu

Eskiden doğru cevap şıkları eşit sayıdaydı. Örneğin bir dersin sınavında 20 soru vardı ve 4 tane A, 4 tane B, 4 Tane C, 4 Tane D ve 4 Tane E şıkkı mutlaka doğru cevaptı. Yani 16 tane soruyu doğru cevapladığınızdan emin olduğunuzda ve örneğin hiç C şıkkı işaretlemediğinizi farkettiğinizde diğer 4 sorunun cevabının C şıkkı olduğunu kesin olarak bilebiliyordunuz. Artık buna güvenmiyoruz. Şuanki sistemde de eşit dağıtılabiliyor fakat tamamen şansımıza kalmış bir şey. Bazen eşit dağıtıyorlar, bazen eşite yakın dağıtıyolar. Yani kısacası eskiden emindik, şuan emin olamıyoruz.

Yanlış doğruyu götürmüyordu

20 soruda 30 tane de yanlış yapsanız yanlışlarınız doğruyu kesinlikle götürmüyordu. Rahattık. Güzel günlerdi… 🙁 “Biraz daha zorlayalım mı?” dediler ve 4 yanlış 1 doğruyu götürsün kararı aldılar. Ve artık 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor.


Peki Yeni Sitemde Ne Yapabilirim? İşte Size 12 Taktik.

Öncelikle, eğer sınavınıza bir kaç gün kaldıysa buradaki taktiklerin hepsini uygulamak için de zamanınız kalmamıştır. Buradan Sadece işinize yarayabilecek taktikleri de alabilirsiniz.

(1) Ön Bilgi Edinin
 • Youtube tabii ki. Burada her ders için videolu anlatımlar izleyebilirsiniz. İstediğiniz dersi aratın ve o ders ile ilgili birkaç video izleyin. Ders hakkında aklınızda bir şeyler oluşması için en kolay yöntem bu. Oturun ve izleyin, bu kadar.
 • Google’da istediğiniz dersin özetini bulabilirsiniz. Örneğin, “aöf işletme denetim ders özeti” şeklinde bir arama yaptığınızda o dersin özetini bulabilirsiniz. Yine bu ders özetlerini okuyarak ders hakkında ön bilgi edinebilirsiniz.
 • Kitabınızı açın ve göz gezdirin (kitabınız yoksa pdf olarak aöf sitesinde bulabilirsiniz); Baştan sona okuyun demiyorum. Nelerden bahsetmiş, anahtar kelimeler ne, hangi konu üzerinde çok durulmuş gibi şeylere bakın.

Şimdi ders hakkında artık ön bilgiye sahibiz. Dersin az çok ne hakkında olduğunu biliyoruz.Bunu önce bir ders için yapıyoruz. Bir dersi bitirmeden başkasını karıştırmayın. Kafanızı çorba etmeyin. Ders hakkında ön bilgi de edindiysek, bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

(2) Ünite Sonu Soruları

Vizelere çalışıyorsanız ilk 4 üniteden sorumlusunuz Finaller için 8 üniteden sorumlusunuz. Hangi ünitelerden sorumluysanız o ünitelerin sonundaki soruları çözmeye çalışın. Çözemediğiniz veya yanlış yaptığınız soru olursa cevap anahtarında hangi konu başlığını tekrar etmeniz gerektiği yazıyor. İlgili konu başlığını okuyun ve kavramaya çalışın. Sınavda bu soruların birebir aynısı veya benzeri çıkabiliyor. Sadece bunları ezberleyerek bile en az 5-10 puan kazanmanız mümkün.

(3) Çıkmış Sınav Soruları

Çıkmış sınav sorularından da genelde soru geliyor. Yine bazen birebir aynı soru gelirken bazen benzer sorular gelebiliyor. Buradan da genelde 5 puandan 30 puana kadar puan kazanabilirsiniz. Bazen neredeyse tamamı çıkmış sorular olabiliyor. Geçmiş sınavları birbirleriyle karşılaştırarak hangi dersin ne oranda geçmiş soruları kullandığını görebilirsiniz. Soruları sadece ezberlemekle kalmayıp, mantığını çözmeye çalışırsanız çok daha iyi puanlar alabilirsiniz. Burası gerçekten önemli. Çıkmış sınav sorularını sadece ezberlemeyin. Anlamaya çalışın. Bu soruyu farklı bir şekilde sorsalardı cevaplayabilir miydim diye düşünün ve kendinizi buna göre ayarlayın.

Aşağıdaki linke tıklayarak E-kampüs sistemine AÖF öğrenci kimliğinizle giriş yapabilirsiniz.

https://ekampus.anadolu.edu.tr/

Giriş yaptıktan sonra sol menüde aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi derslerinizi görebilirsiniz.

Çıkmış Sınav Soruları

İstediğiniz bir dersi seçip, yine sol taraftan çıkmış sınav soruları da dahil olmak üzere istediğiniz bir ders malzemesine ulaşabilirsiniz.

ders malzemeleri
ders malzemeleri

Çıkmış sınav soruları’na tıkladığınızda geçmiş yıllara ait vize ve final sorularını ve cevap anahtarını bulabilirsiniz. Vizeye girecekseniz tüm ara sınavları indirin ve çözün. Yetmedi derseniz Dönem Sonu yani Finali de indirin ve ilk 4 ünite ile alakalı soruları çözün. Final için çalışıyorsanız zaten sitede ne var yok hepsini çözün.

(4) Deneme Sınavları

Yine aöf sitesinde ders malzemelerinde deneme sınavlarına katılabilirsiniz. Kendinizi test ederek ne durumda olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Sonuçlarınıza bakarak ilgili derse artık ne kadar çalışmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Süre tutarak zamanı nasıl kullandığınızı görebilirsiniz.

(5) Doğru ve Yanlış Şık Sayısı

Sınavda artık doğru şıkların sayısı kesin olarak eşit olmasa da  birbirlerine yakın oluyor ya da bazen eşit olabiliyor. Örneğin 4 tane A, 4 tane B, 5 tane C, 3 Tane D, 4 tane E şıkkı doğru olabilir. Bir şıktan 7-8 tane işaretlediyseniz büyük bir ihtimal yanlış yoldasınızdır. Hemen kontrol edin. Kontrol ederken dikkatli olun. Mesela çok fazla (7-8 adet) C şıkkı işaretlediyseniz bunlardan 2-3 tanesi mutlaka yanlıştır. Cevabını C olarak işaretlediğiniz sorulara bakın ve özellikle içinize en sinmeyeni  kontrol edip C şıkkı dışında hangi şıkkın doğru olabileceğine bakın. İçinize sinen daha iyi bir şık varsa işaretleyin gitsin.

(6) Vizenin (Ara Sınavın) Önemi

Ara sınavlarda sadece ilk 4 üniteden sorumlu olduğunuz için yüksek puan almanız daha kolaydır. Ayrıca ara sınavdan yüksek not alırsanız finalde (dönem sonunda) az puan alsanız bile dersi geçebilirsiniz.

Ara sınava iyi çalışırsanız, dönem sonunda da ilk dört üniteden soru çıkacağı için ara sınav bilgilerinizle dönem sonu sınavında puan kazanabileceksiniz.

(7) Alman Gereken Puanı Bil

Öncelikle şu bilgileri kesinlikle unutmayın.

 • Vizelerin %30’u Finallerin %70’i Alınır.
 • FF  notu her şart altında kalır nottur.
 • Koşullu geçmek için almanız gereken en kötü not DD’dir.
 • Bir dersi koşullu geçmek için genel ortalamınızın 2 veya üstünde olması gerekir.

Bu bilgilere dayanarak hesaplamanızı yapın. Örneğin vizede X dersinden 90 aldıysanız ve genel ortalamanız 2’nin üzerindeyse, Finalde 12 puan alsanız bile dersi geçebilirsiniz.

Vizede 90 puan (90*0,3=27)

Finalde 12 puan (12*0,7=8,4)

Ortalama  27+8,4= 35,4 = Koşullu Geçer Not

(8) Ders Önemliliği

Her dersin kredisi vardır. Yüksek kredili derslere önem vererek ortalamanızı yükseltebilirsiniz. Vizesinden yüksek aldığınız dersi finalde birkaç net yaparak da geçebileceğiniz için, bu derse daha az önem vererek; geçmek için yüksek puan almak zorunda olduğunuz derslerinize odaklanabilirsiniz. Ama unutmayın! Her dersten koşullu geçer not alırsanız, ortalamanız 2’nin altına düşer ve koşulu sağlayamazsınız. Yani kısacası her dersten 35 (DD) almak yetmiyor. Dengeyi koruyun.

(9) Sallamak ya da Sallamamak

Soru hakkında hiç bir fikriniz yoksa hayal gücünüzü kullanıp tamamen uyduruk sallamasyon seçimler yapmayın. Gerçekten. Ciddiyim. Artık yanlışlarınız doğruyu götürüyor. Bari doğrularınızdan olmayın.

Ama şu farklı bir konu: Diyelim ki hiç bir soruyu anlamadınız, umutsuz vakasınız. Ya da sadece birkaç sorudan kesin olarak eminsiniz ve diğerleri hakkında en ufak fikriniz yok. Bu durumda emin olduğunuz soru sayısı hesaplamanıza göre dersten geçmenizi sağlamıyorsa, kalan soruları sallamak zorundasınız.

Yeterli sayıda sorudan kesin olarak eminseniz ve diğer sorular hakkında hiç bir fikriniz yoksa, kalanları boş bırakabilirsiniz. Yani kısacası yeterince şıktan eminseniz kalanları sallamayın. Zira çok şanssızsanız kalan soruları yanlış yapıp doğru cevaplarınızdan da olursunuz ve dersi geçecekken kalabilirsiniz. Ağlarsınız yemin ederim. Kısacası sallamanın da yeri ve zamanı var. Bunu iyi kullanın.

Her şık sizin için doğru olabilecek potansiyeldeyse büyük ihtimal yanlış yaparsınız. 2-3 şık arasında kaldığınız soru varsa bunu doğru yapma ihtimaliniz daha yüksektir ve sallamak için uygun bir sorudur.

(10) Cevabı Şıklarından Belli Olan Sorular

Soruyu anlamamanız yapamayacağınız anlamına gelmez. Bazı soruların cevabı şıklarda gizli olabilir. Dikkat edin.

Örnek veriyorum soru size ispanyolca gibi geliyordur. En ufak bir şey anlamamışsınızdır. Ama şıklara bakınca cevap ortadadır. Nasıl mı? Size soruyu bile göstermeden cevabını bileceğiniz sorunun şıklarını sunuyorum.

A) Elma
B) Armut
C) Üzüm
D) Muz
E) Hakkari

Bak gördün mü soru yok ama cevap belli. Aöf bazen böyle sorular sorabiliyor.
Mesela 4 şıkta “yapmalıdır” yazıyordur 1 şıkta “yapmamalıdır” yazıyordur. Cevap da büyük ihtimal budur.

(11) Basit Sorular

Amaan zaten hiç çalışmadım, geçemeyeceğim salla gitsin demeyin. Soruları okuyun. Yaşadığınız hayat içinden sorular gelebilir. “Aa bu şey değil mi ya muzaffer abi geçen söylemişti..” Deyip işaretleyebileceğiniz sorular olabilir, Bir üstteki başlıkta bahsettiğim olay olabilir, Çözmek için mantık gerektiren basit sorular olabilir. Yine de soruları okuyun kısacası. Ne olur ne olmaz. Olmadı yine sallarsınız.

(12) Zaman

Sınavınıza kaç gün varsa bunu ders sayısına bölün ve her bir ders için gün ayırın. Örneğin ilk hafta denetim dersi, ikinci hafta iktisada giriş dersi, üçüncü hafta maliyet muhasebesi derslerine çalışın. Size çok kolay gelen ders varsa bu derse daha az zaman ayırıp ondan kalan zamanı zorlandığınız derse ekleyebilirsiniz. Zamanınız kalmadıysa bu 12 taktik içinden işinize en çok yarayacağını düşündüğünüz taktikleri uygulamaya çalışın.

Hergün düzenli bir şekilde bu taktiklere birazcık zaman ayırırsanız, başarırsınız. Sınavdan önceki gün, gireceğiniz dersleri sakince tekrar edin ve günü geldiğinde stres yapmadan sınavınıza girin. Elinizden geleni yaptınız ve çalıştınız. Sınavdan çıktıktan sonra o dersleri düşünmeyi bırakın ve sonraki gün gireceğiniz sınavların derslerini güzelce tekrar edin. Geçmiş olsun efenim.

 

 

Anadolu Üniversitesi AÖF sınavları nasıl geçilir? @ baksanbari.com

9 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. fakülte kitabımı tavsiye edersiniz yoksa yardımcı kitapmı ben fakülte kitabından özet çıkarayım dedim sıkıldım yardımcı kitabımda var burdan daha iyi çalışmak siz ne dersiniz

  1. Merhaba, fakülte kitabından kendiniz özet çıkarırsanız, özellikle örnek sorularını çözüp kavrarsanız başarı oranınız daha çok olacaktır. Yardımcı kitaplara güven olmayabiliyor. Ama hiç çalışamamaktansa yardımcı kaynaklara bakabilirsiniz. Kendinizi biraz zorlarsanız fakülte kitabını öneriririm.

   1. yardımcı kitap neden güven olmuyor dediniz acaba ilginiz için teşekkür ederim bir dersi bitirip diğerinemi geçmeli yoksa 1 günde karışık ders çalışmakmı

   2. Yardımcı kitaplara kesinlikle güvenemezsiniz demiyorum ama bu kitaplar size başarıyı garantileyemez çünkü aöf kendi kitabına bakarak canı nasıl isterse öyle sorar. Yardımcı kitaplarda ise sadece size ne verilirse ona bakmak zorunda kalırsınız. Ders çalışma stratejisi ise aslında sizin yapınıza bağlı. Ben karışık çalışarak da anlıyorum derseniz çok da sorun değil. Ama genelde birini bitirip anlayıp sonra diğerine geçmek daha sağlıklı olur.

   3. fakülte kitabında önemli yerleri word programına kopyala yapıştır yapmakmı iyi olur veya çıktısını alıp önemli yerleri çizmekmi

   4. Kitabı bir kere okuyup anlayın. Okurken önemli yerleri belirtin. Sonra tekrar okuyun ve bu kez önemli yerleri kopyalayabilirsiniz. Daha sonra deneme sorular çözün. Her şey yolunda görünüyorsa sorun yok demektir. Zorlanıyorsanız, tekrar okuyun ve önemli yerlere ekleme yapmak istiyorsanız yapın.

   5. kitapta önemli yerleri çizmek sıkıcı gibi geliyor bana en iyisi önemli yerleri word programına kopyalamak daha az zamanda çalışırız bence sizce ?

 2. Ben aöf edebiyat öğrencisiyim.Ne kadar çalışsam da hiçbir zaman istediğim notu alamadım 2 sınıftayım yazdıklarının çoğunu denedim sınava girdiğimde her şeyi unutmuş gibi hissediyorum evde çalışırken her şey çok güzel ama iş sınava gelince sanki hiçbir bilmiyormuşum gibi geliyor benim durumum ne olacak ne yapmalıyım lütfen yol gösterin

  1. Öncelikle başarının yarısı başaracağına inanmaktır sen ilk cümlende zaten başaramayacağını yazmışsın bu psikolojik olarak senin o sınavdan kötü not alacağına işarettir. Başaracağına inanarak ders çalış daha verimli olacağını düşünüyorum. Ek olarak; çıkan soruları, çalıştığın yerden geldiği halde hatırlayamadığın için mi çözemiyorsun yoksa sorular tamamen yabancı mı geliyor?

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik belirleyen sorular oluşturabilirsiniz.
Trivia Testi
Herhangi bir konu hakkında çoktan seçmeli sorular oluşturabilirsiniz.
Oylama
Herhangi bir konuda karar vermek için oylama havuzları oluşturabilirsiniz.
Hikaye
Herhangi bir konuda makale, hikaye vb. yazılar yazabilirsiniz.