Böbrek taşı ağrısı | Kum dökme sancısı | Böbrek taşı tedavisi

11 Dakikada oku


Böbrek taşlarından ve böbrek kumlarından nasibini almış biri olarak tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim. 🙂 Böbrek taşı ve böbrek kumu hakkında internette bir çok makale bulabilirsiniz fakat onlardan farklı olarak ben, tecrübelerimi de işin içine katarak anlatacağım.

Gerçekten iyi tecrübeler edindim. Taşınız ya da kumunuz olsun veya olmasın bu makaleyi okumak yararınıza olacaktır. Umarım ağrılarınızı dindirecek ve hatta sizi taştan ve kumdan tamamen kurtaracak bir yazı olur. Makalemden tam anlamıyla faydalanmak için sonuna kadar okumanızı öneririm. Yazıma başlamadan önce böbrek taşı hakkında en çok aranan kelimeleri araştırdım ve  bir liste çıkardım. Listede yer alan konulara değineceğim ve ek olarak size tecrübelerimden bahsedeceğim.

Biraz uzun bir yazı oldu. Zamanınız varsa tamamını okuyabilirsiniz. Yoksa başlıklara hızlıca göz atarak işinize yarayabilecek başlıkları seçip, onun konusunu okuyabilirsiniz.

Böbrek Taşı ve Kumu İçin Değineceğim Konular

 • böbrek taşı tedavisi.
 • böbrek taşı belirtileri.
 • böbrek taşı düşürme yolları.
 • böbrek taşı kırma.
 • böbrek taşına ne iyi gelir.
 • böbrek taşı neden olur.
 • böbrek kumu sancısı.
 • eşkina balığı taşı.
 • böbrek taşı düşürme belirtileri.
 • böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir.
 • böbrek taşı ameliyatı.
 • gilaburu ve böbrek rahatsızlıkları.

Böbrek Taşı Nedir ve Neden Oluşur?

Böbrek Taşı
Böbrek Taşı

Böbrek taşı, börek içerisinde biriken sert maddelere verilen isimdir. İdrar içerisinde ürik asit, kalsiyum oksalat gibi maddelerin normale göre daha yoğun halde bulunmasıyla istenmeyecek seviyede oluşan kristaller birleşerek böbrek taşı oluşumuna sebep olur. Böbrek taşı oluşumu kişinin bünyesine, günlük fiziksel aktivitelerine, beslenmesine ve diğer hastalıklarına bağlıdır.

Böbrek taşı oluşumunda büyük role sahip kalsiyum oksalatın bir kısmını vücudumuz üretmektedir. Dışarıdan alınan kalsiyum oksalatın böbrek taşındaki rolü sınırlıdır. Yani dışarıdan aldığınız kalsiyum, böbrek taşı oluşumuna etki edebilir fakat bu etki az olduğundan kalsiyumu hayatınızdan çıkarmanıza gerek yok.

Ürik asite bağlı taş oluşumunu azaltmak için de idrarınızın Ph dengesini bozmamanız gerekiyor. Normal değerler 7 iken 3-4-5 Seviyelerine düşürmek idrarınızın asidik olmasına ve dolayısıyla taş oluşumuna sebep olur. İlerleyen başlıklarda tekrar değineceğiz.

Böbrek Kumu Nedir?

Taşa nazaran daha küçük parçacıklardır ve birleşip taşa dönüşme potansiyelleri vardır. Böbrek taşı gibi ağrıya/sancıya sebep olabilirler.

Böbrek Taşı Riskini Arttıran Faktörler

 • Böbrekteki yapısal bozukluklar.
 • İdrar yolu enfeksiyonu.
 • Genetik yapı.
 • Geçirilen bağırsak ameliyatları.
 • Kullanılan bazı ilaçlar.
 • Metabolik hastalıklar.
 • Bağırsak hastalıkları.
 • Hiperkalsiüri, sistinüri, hiperokzalüri, hiperürikozüri.
 • Yetersiz sıvı alımı.
 • Beslenme düzeni / alışkanlıkları.
 • Çeşitli böbrek hastalıkları. (renal tübüler asidoz, kist)

Taşı Düşürmenin Belirtileri Nelerdir?

Genelde ağır bir sancıdan sonra rahatlama hissedildiğinde taşın düştüğü anlamını çıkarabiliriz. Fakat bu kesin bir belirti değildir. Taş ağrı yapmayacak bir yere girmiş de olabilir. İdrarda kan, parçacık görmek de taşınızı düşürdüğünüze işaret olabilir. Fakat yine kesin bir belirti değildir. Taşınızın düşüp düşmediğini kesin olarak öğrenebilmek için film çektirmeniz gerekiyor. Bir gelişme olduğunu düşünüyorsanız hastaneye kontrole gitmelisiniz.

Eveet Gelelim Benim Hikayeme

Böbrek Taşıyla Tanışma Anım

Böbrek ağrısıyla ilk defa 13 yaşındayken karşılaşmıştım. Ağrı öncesi hiç bir şeyim yoktu, çok enerjiktim. Kendimi bildiğiniz turp gibi hissediyordum. Sonrasında aniden hafiften bir sancı girdi sağ böbrek tarafından sağ kasığıma kadar. Hayatımda daha önce hiç böbrek sancısı çekmemiştim. Sinir bozucu bir sancıydı fakat tahammül edilebilir durumdaydı. Tüm enerjimi kaybettim, moralim bozuldu, uzandım.

Artan Ağrılar

Ağrı git gide artıyordu. Git gide tahammül edilemez duruma geliyordu. Kıvranmaya başlamıştım. Kısa süreli bir ağrıdır geçer birazdan herhalde diye kendimi teselli etmeye çalışıyordum ama nerede.. Hayatımda böyle bir ağrı hissetmemiştim. Çok yüksek seviyede ve sabit. Geçmiyor, hafiflemiyor lanet.

Ağrının Seviyesi ( Böbrek Taşı Ne Kadar Ağrı Yapar?)

Şöyle düşünün, ayak serçe parmağınızı sert bir şekilde bir yere çarptığınızda çok kötü ağrır fakat birkaç dakika içinde geçeceğini bildiğiniz için içiniz rahattır ve öyle de olur. Parmağınızın ağrısı git gide hafifler, rahatlamaya başlarsınız.

İşte böbrek taşı ağrısında da bunun gibi yüksek seviyede bir ağrı var fakat öyle hemen dinmiyor. Belki saatlerce, belki günlerce o seviyedeki yüksek ağrıyı kesintisiz olarak çekiyorsunuz. Düşünsenize ayağınızı bir yere sertçe vurduğunuzda hissettiğiniz o ilk yüksek ağrıyı 1 hafta boyunca kesintisiz çekiyorsunuz? Yerinizde duramazdınız değil mi? Kıvranır dururdunuz..

Yani böbrek taşını insanların korkulu rüyası haline getiren şey bu. Yüksek seviyede ve kesintisiz bir şekilde uzun sürmesi. Ayrıca böbrek taşı sancısına, doğum sancısıyla eşdeğer diyen kadınlar da var. Ben erkek olduğum için yorum yapamıyorum.

Ağrının Nereden Geldiğini Anlamak

Kaldığımız yerden devam edelim. Böbrek ağrım çok ciddi seviyede artmıştı fakat böbrek olduğunu bilmiyordum tabi. Artık uzandığım yerden kalktım odanın içinde turlamaya başladım sancıdan. Sonra lavaboya gitsem belki geçer dedim. Bağırsakla alakalı bir durum olabileceğini düşündüm ama nafile. Artık midem de bulanmaya başlamıştı, soğuk terler akmaya başlamıştı. Yediğim yemekten zehirlenmiş olabileceğimi düşündüm ve acilin yolunu tuttuk.

Acil Servis

Devlet hastanesi acilinde durumumu kıvranarak anlatmamın ardından apandisit olabileceği söylendi. Kan tahlili  ve idrar tahlili yapıldı. Tabi ben o arada sancıdan ölecekmişim gibi hissediyordum ve midem çok kötü bulanıyordu. Acilin ortasına kustum. Nedense kimse böbrek taşından şüphelenmedi ben de dahil. Hatta ameliyathane için hazırladılar beni. Ameliyat önlüğü bile giymiştim. Sağlam apandistimi alacaklardı benden. Neyse ki ağrım yavaşlayarak dindi ve kayboldu. Ameliyat iptal oldu ve taburcu ettiler, ağrı tekrar başlarsa hemen gelin dediler.

Özel Muayene

Sancım yoktu ama bizim içimize sinmedi bu durum. Özel bir doktora gittik. Orada pirinç tanesi büyüklüğündeki bir taşın böbreğimde olduğunu öğrendik. Bu doktorumun bana çok bir önerisi olmadı. Tahmin edebileceğiniz şeyler; bol bol su iç, sıvı tüket, düzenli ve sağlıklı beslen falan. Bir de taş düşürmeye yardımcı bazı ilaçlar aldım.

Taş Var Ama Sancı Yok?

Böbrek taşınız varsa böbrek ağrınız da mutlaka olacaktır diye bir şey söz konusu değil. Şuan mesela böbrek taşı olup da farkında olmayan bir çok insan olabilir. Ya da hafif sancısı olup bunu umursamayanlar olabilir. Ağır bir sancı olması için o taşın harekete geçmesi lazım. Örneğin kanala girip yolu tıkaması sancıya sebep olur. Çok az sıvı tüketen biriyseniz, böbreğinizi kontrol ettirmek için sancınız olmasını beklemeyin Sancınız olmasa da hastaneye kontrole gidebilirsiniz. Erken teşhis her hastalık için geç teşhise göre daha iyidir.

Aylar Sonra Tekrar Gelen Böbrek Sancısı

Aylar sonra yine böbrek sancısı başladı. Sonuç olarak taş hala oradaydı ve düşene kadar er ya da geç tekrar sancı yapacaktı. Böbrek taşı ağrım başlayınca bu kez biraz daha tecrübeli olduğum için böbrek taşı ağrısı olduğunu anlayabildim. Yine aynı şekilde dinmeyen dayanılmaz ağrılar..

2 Hafta kadar hastanede yattım. Bu hastanede yattığım süreçte çok kıvrandım, yemek düzenim bozuldu ve ardından bağırsak sorunları başladı. Kabızlık ve karın ağrısı vs. Neredeyse bağırsak ameliyatı olacaktım. O derece. Bu durum her böbrek taşı hastasında olmayabilir fakat ben ne zaman böbrek taşı sancısı çeksem bağırsak sorunları da başlıyor.

Ama neyse ki yine ameliyat olmaktan kurtuldum, taşım kendiliğinden yolu bulmuş ve düşmüştü. Bağırsak sorunlarım da düzelmişti.

8 Sene Sonra Tekrar…

En çok yapılan hatayı ben de yaptım. Ağrı varken “bundan sonra böbreğime çok iyi bakıcam, bol bol su içicem, spor yapıcam, düzenli beslenicem” dedim ama yaptım mı? Hayır. Belki bir hafta uyguladım ama artık ağrım olmadığı için yine saldım kendimi. Peki sonuç? Tahmin edebileceğiniz gibi tekrar böbrek taşı sancısı.

Artık böbrek taşının ne olduğunu unutmuştum. Aradan çok uzun zaman geçmişti. Bir sabah yine o ağrıyla uyandım. Yine aynı derecede felaket bir ağrı. Ağlamak istiyordum. Yine mi böbrek taşıydı? Acilin yolunu tuttum hemen. Acile vardığımda sancı geçmişti. Böbrek taşı olabileceğini söyledim. Kan tahlili ve idrar tahlili yaptırdılar ve film çektiler. Sonuç taş düşürmüştüm ve kum döküyordum.

Eve döndüm. Çok geçmeden sancı tekrar başladı ve tekrar acilin yolunu tuttum. Kasıklarıma kadar sızım sızım sızlıyordu. Bu yüksek sancı, mide bulantısına da sebep oluyordu. Sadece ağrı kesici yapıp gönderdiler. Böbrek taşı veya böbrek kumu sancısını biliyorsanız, bu ağrı kesici iğnelerin de bir mucize olduğuna inanıyorsunuzdur eminim. Keşke etkisi de uzun sürse. O felaket ağrıyı dindirebilecek güçte bir ağrı kesici gerçekten benim mucizemdi. Fakat her ağrı geldiğinde acile gitmek beni gerçekten çok yormaya başlamıştı. Aynı zamanda sürekli ağrı kesici yemek de sağlıklı değildi. Bu yüzden kumdan ve tekrarlayan taşlardan kurtulmam gerekiyordu.

Dönüm Noktası

Dediğim gibi, artık kıvranmayı bırakıp bu işe bir çözüm bulmam gerekiyordu. Hem zaten yatıp kıvranmak hiç bir şekilde acıyı dindirmiyodu. Çevremden bazı şeyler öğrendim ve bunları denedim. Gerçekten işe yaradı. Hem de çok kısa bir sürede. Sancım kesildi ve bir daha da geri dönmedi. Şimdi bu tecrübelerime dayanarak yazacağım önerilerle böbrek taşını korkulu rüyanız olmaktan çıkarabileceğimi umuyorum.

Ön Tedavi 

Öncelikle doktora görünmelisiniz tabii ki. Bunun için hastanedeki ilgili bölüm üroloji’dir. Taşınızın kesin olarak var olduğunu ve varsa ne ebatlarda olduğunu bilmelisiniz. Zaten doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Kendi çabalarınızla düşüremeyeceğiniz bir büyüklükte taşınız varsa yol üçe ayrılıyor. Taşı İlaç yardımıyla düşürmek, Kırdırma yoluyla düşürmek ya da Ameliyat.

Yeri gelmişken Taş Kırdıma olayına değineyim. Taş kırdırma, cerrahi operasyona (ameliyata) gerek kalmadan, dışarıdan şok dalgalarıyla taşı ufak parçalara ayırma işlemidir. Böylece bu ufak parçaları idrar yoluyla dışarı atabilirsiniz. Fakat her taş kırdırılamıyor. Uygun konumda olmayabiliyor.

Ayrıca şu kişilerde taş kırdırmak mümkün olmuyor:

 • Hamileler
 • Kanama bozukluğu olanlar
 • Böbrek enfeksiyonu olanlar
 • İdrar yolları enfeksiyonları olanlar
 • Böbrek fonksiyonları bozuk olanlar
 • Çok şişman olanlar

Taş kırdımanın riskleri de var:

 • Taş parçalarının idrar yollarından geçerken ağrı yapması,
 • Taş parçalarının idrar yolunu tıkaması,
 • İdrar yollarında enfeksiyon,
 • Taşın bulunduğu yerde kanama.

Taşınız küçükse, kırdırdıysanız, kumunuz varsa veya düşme olasılığı olan bir taşı ilaçla düşürmeye çalışıyorsanız Aşağıdaki Önerileri Uygulayın.


Ağrı azaltmak, Taş düşürmek ve Korunmak için Önerilerim

Ne kadar bildiğiniz bir çözüm olsa da öncelikle şunu söylemeden olmaz: Bol bol sıvı tüketmelisiniz. Sıvıdan kastım kola, fanta gibi asitli içecekler değil tabii ki. Su, doğal maden suyu gibi yararlı içeceklerden bahsediyorum.

Sıvı tüketmek için susamayı beklemeyin. Susamasanız da vücudunuzun suya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Normal bir insanın 2,5 litre kadar yararlı sıvı alması gerekiyor. Çoğu insan gün içinde içtiği yararlı sıvıları toplasa 1 litre bile etmeyebiliyor. Buna çok dikkat etmelisiniz. Mesela 1.5 litrelik suyunuz olsun ve öğle vaktine kadar bu suyu bitirmeye çalışın. Öğleden sonrası için de aynısını yapın. Sizin taşınız var. Suya normal bir insana göre daha çok ihtiyacınız var. Böbreğinizin sağlam bir temizliğe ihtiyacı var.

Ağrınız geldiğinde gidip de uzanıp kıvranmayın. Biliyorum ağlatacak seviyede ağrı oluyor ama kendinize gelin ve kalkın. Ömür boyu bu ağrıyı mı çekmek istiyorsun yoksa mücadele edip yenmek mi istiyorsun? Ağrınız olduğunda sevinin. Çünkü taşınız düşmeye çalışıyor olabilir. Daha çok su için ve taşınızı düşmesi için destekleyin.

Küvet veya leğen gibi bir şeyi dayanabileceğiniz sıcaklıkta sıcak su ile doldurun ve içine girin. Ağrıyan bölgeniz ve böbrek tarafınız tamamen sıcak suyun içinde kalsın. Böbreğiniz ve idrar yollarınız gevşeyecektir, genişleyecektir, taşınızın düşmesi kolaylaşacaktır ve ağrınız dinecektir. Tamamen dinmese de rahatlatacaktır.

Bir müddet sıcak suda kalıp rahatladıktan sonra kalkın ve taşınıza düşmesi için yardım edin. Zıplayın, koşun, hareket edin, kendinizi incitmeden egzersizler yapın. Dayanabildiğiniz kadar tekrarlayın. Tekrar su için, tekrar sıcak suya girin. Sıcak suya girerek kanalları genişletip, üzerine bol su içerek taşı ittirebilirsiniz. Dinleneceğiniz zaman uzanırken sıcak su torbasını ağrıyan bölgenize bastırın. Elinizden geldiğince ağrı kesici kullanmamaya çalışın.

Arada hastaneye hem kontrole gidip hem de ağrı kesicili serum tedavisi görebilirsiniz. Bu da size hem iyi gelecektir hem de sizi rahatlatacaktır. Benim ablam hemşire olduğu için uygun gördüğü serumları eve getirip bağlıyordu ve bana iyi geliyordu.

İdrar yollarına iyi gelen besinler var. Bunlardan tüketmeye çalışın. Aşağıda en önemlilerin isimleri yer alıyor.


Gilaburu Suyu

Örneğin gilaburu meyvesinin suyu (tadı ve kokusu iğrençtir ama buna katlanmalısınız. Burnunuzu kapatıp için ve üzerine bir şeker emin çok rahat içersiniz.) Ben bunu kullandım ve tesadüf olduğunu sanmıyorum, içtikten sonra çok rahatlattı. Ve gerçekten doktorun düşmez dediği taşı bile düşürdüğünü söyleyenler var. Aktarlarda bulabilirsiniz.

Gilaburu suyu
Gilaburu suyu

Eşkina balığı taşı

Eşkina balığı taşı da böbrek taşına iyi gelen besinlerden olduğu söyleniyor. Çok fazla olumlu yorum var fakat ben bunu denemedim ve bu yüzden bilmiyorum. Böbrek taşıyla alakalı en çok arananlar listesinde olduğuna göre işe yarıyordur. En azından denemekten zarar gelmez.

Eşkina balığı taşı
Eşkina balığı taşı

Avokado yaprağı

Avokado yaprağı’nı kaynatıp çay şeklinde içenler de var. Bunu da denemedim ama bu da yöntemler arasında. Bunu da aktarlarda bulabilirsiniz. Yine aynı şekilde aşırıya kaçmayacaksanız denemekten zarar gelmez.


Diğer Önerilerim

 • Kola, fanta, gazoz gibi asit-baz dengesini bozan içeceklerden kaçının.
 • Greyfurt, portakal, elma suyu taş oluşması riskini arttırabilir.
 • Diğer yandan saf limon suyu içerdiği sitrik asit sayesinde kalsiyum taşlarına karşı koruyucudur.
 • Süt veya süt ürünlerinin hiç tüketilmemesi de taş oluşum riskini arttırır. Kalsiyumdan yoksun diyetler uygulanmamalıdır. Süt, yoğurt, peynir gibi besinler makul ölçülerde tüketilmelidir.
 • Lifi bol besinler tüketebilirsiniz.
 • Yüksek miktarda oksalat içeren besinleri çok tüketmemelisiniz. Bu besinlere örnek: ıspanak, soya, kara çay, pancar, çikolata, kakao, kuru incir, karabiber, fındık, maydanoz, haşhaştohumu, çilek, böğürtlen vb.
 • Şarap içmek taş oluşumunu önleyici etkiye sahipken, bira gibi alkollü içecekler ürik asit taşlarının oluşumuna neden olabilir.
 • Tuz alımını elinizden geldiği kadar azaltın. Diyetinizden tamamen de çıkarmayın.

Konu hakkında sormak istediğiniz, merak ettiğiniz, farklı düşündüğünüz şeyler varsa konu altındaki yorum bölümünü kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlamaya çalışacağız. Sağlıkla kalın.

Bu makale Baksanbari.com sitesi için özel olarak yazılmıştır.
Bazı bilgiler Vikipedia‘dan alımıştır.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik belirleyen sorular oluşturabilirsiniz.
Trivia Testi
Herhangi bir konu hakkında çoktan seçmeli sorular oluşturabilirsiniz.
Oylama
Herhangi bir konuda karar vermek için oylama havuzları oluşturabilirsiniz.
Hikaye
Herhangi bir konuda makale, hikaye vb. yazılar yazabilirsiniz.