İspanyanın Barcelona kentinde bulunan Santa Creu i Sant Pau hastanesinde görev yapmakta olan bilim adamları, insan bedeninin yüksek rakımlar ve oksijen eksikliği gibi insan bedeni için oldukça zorlayıcı ve tehlikeli olan durumlara nasıl dayandığını araştırıyor.

İnsan bedeninin genetik ya da kalıtım bilimi sayesinde bu adaptasyonu sağladığını düşünen bilim adamları bu teoriyi daha sağlam bir temele oturtmak için Sherpa Everest projesi kapsamında keşfe çıktı.

Bu alanda uzman olan bilim insanları, sorularına cevap bulmak için dağcı Ferran Latorre’ye Himalayalardaki Everest tırmanışında eşlik etti. Bu uzun ve zorlu yolculuk sadece uzmanları değil, aynı zamanda Evereste 14. tırmanışını yapan Ferran için de yeni bir zorlu maceraydı.

Dağ tırmanışçısı olan Ferran, çadırının kendisinin geçici evi olduğunu ifade etti. Eşyalarını kendi isteklerine göre uyarlayan Ferran, çadırında yalnız başına çok zaman geçirdiğini, bir süre sonra sevdiklerini özlediğini ve içinin sıkılıp üzüldüğünü dile getirdi. Ferran, her ne kadar deneyin bir parçası olmadığını düşündüğünü ifade etse de, artık o da Barcelona’daki bilim adamları gibi bu projenin deney kobaylarından biri oldu.

 

Deniz seviyesinin 5.400 metre üzerinde

 

Deniz seviyesinin 5.400 metre üzerinde bulunan bir kampa, dünyanın farklı noktalarından gelen 15 dağcı ve halihazırda Himalayalar’da yaşayan Şerpalar üzerinde testler yapıldı.

Kan örneklerinin bozulmasını önlemek adına buzda sakladılar.Daha sonra uzman ekiplerin kontrolünde Nepal Cumhuriyeti’nin başkenti Katmandu’ya nakledildi. İlerleyen haftalarda incelenmek üzere bu numuneler Barselona’ya gönderilecek.

Sant Pau Araştırma Entitüsü Genomik departmanı başkanı José Manuel Soria, yetersiz oksijen seviyesi ya da beden standartlarının üstünde olan sıcaklığa maruz kalmanın, kişinin DNA dizisini değiştirmediğini ifade etti. Soria’ya göre bu tip durumlarda asıl değişen, genlerin ifade şekillerini nasıl düzenlendiğidir. Asıl hedeflerinin bu durumu araştırmak olduğunu dile getirdi.

Himalayalar’da toplanan numuneler, aralarındaki benzerlik ya da farklılıkların betimlenmesi amacıyla astım, kronik obstrüktif pulmoner hastalığı ve kronik oksijen yetersizliği olan 50 hastanın numunelerinden elde edilerek veriler ile karşılaştırılacak.

Sant Pau Hastanesinde göğüs hastalıkları uzmanı olarak görev yapan Oriol Sibila, hedeflerinin stabil koşullara sahip olmayan farklı oksijensizlik durumlarına nasıl uyum sağlanacağını araştırmak olduğunu belirtti. Oriol, örnek olarak denizde; Everest yüksekliğinde ya da 8 bin metrelik bir tırmanışın ardından elde edilen verinin tedavi gören hastalarınkiyle karşılaştırılması örneğini verdi.

Bu Proje sadece hastalara değil aynı zamanda yüksek tırmanışlar yapan Ferran gibi dağcılara da fayda sağlıyor.

Ferran 6 kez başarı sağlayamadığı denemenin sonrasında 14. kez 8 bin metrelik son tırmanışını yaptığını ifade etti. Ferran 8 bin metreyi 14 kez tırmanmanın kendisine artık yapılacak daha çok şeyin olduğunu öğrettiğini belirtti. Ferran bu 8 bin metrelik tırmanışında her seferinde farklı bir yol arayışına giriyor. 14 kez deneyip başarısız olmak onu yıldırmamış. Hatta koşulları daha zor hale getirip Everest’e kuzey cephsinden oksijensiz tırmanmayı denemek istiyor.

Ayrıca Ferran dağcılık kariyerinin jübilesini Arajntindeki Cerro Torre ve Eiger kuzey cephesine tırmanmadan yapmayı düşünmüyor.


Paylaşmak İster Misin?

Tepkin Neydi?

Fail Fail
0
Fail
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Kalp Kalp
0
Kalp
Uu Beybi Uu Beybi
0
Uu Beybi
Oha Oha
0
Oha
Ahah Ahah
0
Ahah
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Ali Koçak

Mersin / Tarsus Doğumlu, 24 yaşında, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Mezunu, İşletme mezunu. Tarsus'ta yaşıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik belirleyen sorular oluşturabilirsiniz.
Trivia Testi
Herhangi bir konu hakkında çoktan seçmeli sorular oluşturabilirsiniz.
Oylama
Herhangi bir konuda karar vermek için oylama havuzları oluşturabilirsiniz.
Hikaye
Herhangi bir konuda makale, hikaye vb. yazılar yazabilirsiniz.