Kortizon Tedavisi ve Tuz Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1 Dakikada oku


Kortizon vücudumuzda da bulunan bir hormondur. Böbrekte suyun ve tuzun tutulmasını sağlamak ve kişiyi günün stresine karşı hazırlamak gibi görevleri vardır kortizonun. Fakat konumuz bu değil çünkü bu doğal olanı. Kortizonu bir de dışarıdan ilaç olarak almak zorunda kalabiliriz. Bu durumda alınması gereken bir önlem de var ki asıl konumuz da bu. Gelin detaylara bakalım ve Farmakoloji Uzmanı Prof. Dr. Atila Karaalp bu konu hakkında ne demiş görelim.

Dışarıdan Alınan Kortizon

Dışarıdan tedavi amaçlı alınan kortizonlar genellikle daha yüksek dozdadır. Dolayısıyla kortizonun dışarıdan  alımında, vücutta tutulan tuz ve su normalden daha fazla seviyede görülebilir.

Yan etkileri daha az seviyelere çekmek için sistemik kortizon tedavisinde, kortizonun tüm vücuda uygulanan  tedavisi sırasında tuz tüketiminden kaçınılmalıdır. Tuz tüketimine dikkat edilmediği takdirde kan basıncı yükselebilir ki bu da kötü bir durumdur.

Kortizonun etkisiyle vücutta fazladan tutulan sodyum, daha fazla miktarda suyun tutulmasına neden olmaktadır. Bu da kan hacminin genişlemesine, dokudaki sıvı miktarının genişlemesine neden olur.

Yan etkilerinden bir tanesi, dokudaki sıvı miktarının genişlemesiyle oluşan ödemlerdir. Kan hacminin genişlemesinden dolayı da kan basıncının artışıyla hipertansiyon, yan etki olarak gözlenebilir.

Tuz kısıtlamasının, tuzsuz diyetlerin özellikle sistemik veya uzun süreli kortizon tedavisinde uygulanması çok önemlidir.

Kortizon Tedavisi ve Tuz

Astım gibi hastalıklarda veya bir takım akciğer hastalıklarında, inhalasyonla kullanımında, deri hastalıklarında derinin üzerine kortizon sürülmesinde ya da iltihaba bağlı eklem hastalıklarında doğrudan ekleme ilacın enjekte edilmesi gibi durumların haricinde diğer bütün sistemik kortizon uygulamalarda tuz kısıtlamasına özellikle dikkat edilmelidir.

Bir sağlık konumuzun daha sonuna geldik. Sağlıkla kalın…


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik belirleyen sorular oluşturabilirsiniz.
Trivia Testi
Herhangi bir konu hakkında çoktan seçmeli sorular oluşturabilirsiniz.
Oylama
Herhangi bir konuda karar vermek için oylama havuzları oluşturabilirsiniz.
Hikaye
Herhangi bir konuda makale, hikaye vb. yazılar yazabilirsiniz.