Sivilce nasıl geçer | İz bırakmadan, Adım adım – Kesin çözüm

8 Dakikada oku


profile of young girl with acne on white background

Sivilce (akne) probleminiz varsa ve buna kesin tedavi yöntemi arıyorsanız, tam olarak olmanız gereken yerdesiniz. Bugün burada sivilce nasıl geçer sorusunun cevabı hakkında her şeyi öğreneceksiniz. Sivilce probleminin kesin çözümü için yapmanız gereken tek şey bu konuyu sabırla, sonuna kadar okumak. Lise çağımda ağır sivilce sorunumu atlatmış ve pürüzsüz bir cilde sahip olmuş biri olarak tecrübelerimle yazıyorum..

Nedenler

Sivilcenin çıkmaması için öncelikle neden çıktığını iyi kavramalı ve buna yönelik korunma eylemlerinde bulunmanız gerekir. Sivilce çıkmasının tek bir sebebi yok. Bir çok sebebi olabilir. Bunlara örnek verecek olursak;

 • Kullanılan ilaçların yan etkileri.
 • Yanlış veya düzensiz beslenme.
 • Ev yapımı cildinize uymayan kürler.
 • Hormonal bozukluklar.
 • Başka bir hastalığın belirtisi.
 • Makyaj / Kozmetik ürünler.
 • Karaciğer sorunları.
 • Yağlanma sorunları.
 • Uyku sorunları.
 • Stres.

Sivilce nasıl geçer sorusuna yanıt aradığımızda; bu kadar çok sebep varken, tek sebebe yönelik anlatılmış tedavi yöntemleri işinizi görmeyebileceği gibi; durumunuzu daha da kötü yapabilir.

Benim Sivilce Çıkarma Nedenim Ne?

Bu önemli bir soru. Bu soruyu kendinize veya doktorunuza sordunuz mu hiç? En az bu soru kadar önemli olan bir diğer soru ise sivilce sorunum ne seviyede? Tek tük, her insanda olabilecek bir sivilceden bahsediyorsak konumuz ayrı, normalden biraz fazla gibiyse ayrı, sivilceden görünmeyen bir cilt için konumuz apayrı olacaktır.

Sivilce nasıl geçer sorumuzun cevabı için burada yollar üçe ayrılıyor. Aşağıdaki 3 seçenek arasından size uygun olanı seçmelisiniz. Size uygun konu başlığı altında kendi durumunuzu kavrayacaksınız ve tedavi yöntemleri altında bu 3 grup tekrar birleşip kendine uygun tedavi yöntemini seçecek. Durumunuz hafifse daha ağır bir tedavi yöntemi seçmemelisiniz kesinlikle.

Her İnsan Gibi Arada Bir Sivilcem Çıkıyor

Her insanda arada bir, birkaç sivilce çıkabilir. Bu gayet doğaldır. Yediğiniz yağlı, baharatlı, çok şekerli bir besin; uyku probleminiz, yaşadığınız stres, kullanılan kozmetik ürünler gibi nedenlerden dolayı sivilce oluşabilmekte. Bu gibi doğal sivilceleri yok etmek için yöntemler çok basit ve %99 gibi çok büyük bir ihtimal ile, doktora gitmenize gerek yok. Buraya Tıklayarak devam edebilirsiniz.

Standart Bir İnsandan Birazcık Fazla Gibi

Etrafınızda gördüğünüz herhangi bir insandan biraz daha fazla sık sivilce çıkardığınızı düşünüyorsanız, bir yerlerde bir sorun var demektir. Bir şeyleri abartmış olabilirsiniz. Bunlar Çok fazla yağlı, baharatlı, şekerli, asitli yeme-içme; çok fazla veya çok az uyuma, çok hareketsiz kalma gibi abartılar olabilir ya da bir hastalığınız olabilir. Bir ilaç kullanıyorsanız, bunun yan etkisi de olabilir. Ergenlik (buluğ) çağına girmiş olabilirsiniz. Yani bir çok sebebi olabilir. Bir cildiye uzmanına görünmenizde yarar var. Buraya Tıklayarak devam edebilirsiniz.

Cildim Çok Kötü Durumda. Bir Sürü, Bir Sürü Sivilcem Var

Ortada ters giden bir şeylerin olduğu çok açık. Bu doğal bir şey değil. Tedavi edilmesi gerekir. Boş ver ergenliktendir, doğaldır veya benzeri gibi kurulan cümleleri umursamayın. Çok fazla sivilce can yaktığı gibi, dış görünüşünüzü de kötü yönde etkileyip özgüveninize oldukça zarar verebilir. Mutlaka ama mutlaka bir cildiye uzmanına görünmelisiniz. Yaşınız çok küçük değilse muhtemelen ağır bir tedaviye başlamanızı önerecektir. Aşağıdaki başlıktan devam edebilirsiniz.

Sivilce Nasıl Geçer

Evet geldik asıl konumuza. Sivilce nasıl geçer? Yukarıda kendinize uygun başlığı seçtiyseniz, ve okuyup kavradıysanız; bu konu başlığı altında da kendinize uygun tedavi yöntemlerini seçebilirsiniz.

1) Basit Yöntemler

Bu basit yöntemleri herhangi bir seviyede sivilce problemi olan herkes uygulamalıdır.

1-A) Temizlik

Temiz bir cilt ile yıpratılarak temizlenmiş bir cilt arasında ince bir çizgi var. Cildinizin bir Ph ve Sebum dengesi var. Bu dengeleri bozmadan cildinizi temizlemeniz gerekir. Örneğin yüzüm çok yağlı, sürekli yıkamalıyım diyerek yıkayıp durursanız cildinize zarar vermiş olursunuz. Bir sürü gereksiz kozmetik cilt temizleyici vb. ürünü bir arada kullanıp yine cildinize zarar verebilirsiniz. Bunlardan kaçının.

Kendinize cildin ph dengesine uygun, akne karşıtı bir sabun alın (örneğin: sebamed) ve günde sadece birkaç kez kullanın. Sabah, akşam veya çok gerekirse sabah, öğlen, akşam gibi. Cilt hassas olduğu için tahriş etmeden yıkamaya özen gösterin. Başka bir temizleyici ürün vb. kullanmanıza gerek yok.

Yastık kılıflarınızı her gün değiştirin veya yastığınıza her gün yüzünüzü tahriş etmeyecek yeni bir havlu sarın. Temizlik  sivilce nasıl geçer sorunuz için olmazsa olmazlarınızdan.

1-B) Cildin Nem Dengesi

Ek olarak kozmetik bir ürün kullanmak istiyorsanız bu cildi yağlandırmadan ve gözenekleri tıkamadan nemlendirebilen bir nemlendirici olmalı. Cildinizin neme ihtiyacı varsa, sivilce karşıtı ve cildiniz için uygun bir nemlendirici seçebilirsiniz.

1-C) Bilinçli Sivilce Patlatma

Size klişe bir cümle kurmayacağım. Aman aman sivilcelerinize dokunmayın demeyeceğim. Bazı durumlarda sivilcelerinizi patlatmanız gerekebilir. Örneğin ucu beyazlaşmış / sararmış sivilcelerinizi bilinçli bir şekilde patlatmanız gerekebilir. Bu tür sivilceleri kendiniz imha etmezseniz; uyurken, havluyla kurulanırken, elinizi yüzünüze götürdüğünüzde vs. yanlışlıkla patlayabilir. Bu da bakterilere ve dolayısıyla daha fazla sivilceye ortam hazırlar. Sivilcenizi hemen ayna karşısına geçip pıtık diye de sıkmamalısınız.

Peki Nasıl?

Ellerinizi iyice yıkayın. Bir tane iğne ve pamuk alın. Bu iğneyi de iyice yıkayıp alkol gibi bir dezenfektan ile dezenfekte edin. Ellerinizin, cildinizin, pamuğun ve iğnenin yeterince steril (temiz) olduğundan emin olun.

İltihap tutmuş, dokunsanız patlayacak gibi duran sivilcenizin sararmış baş kısmına iğneyi yavaşça batırın. Sadece o çok ince sarı/beyaz zarı delmeniz yeterli. iğneyi çektikten sonra sivilcenin baş kısmına elinizle çok hafif baskı yaparak iltihabın dışarı çıkmasını sağlayın ve başka bir bölgeye temas ettirmemeye özen gösterin.

Fakat burada çok önemli bir ayrıntı var. Zorlamayın. burada yapmak istediğimiz tek şey uçta duran iltihabı almak. derinlerdeki iltihabı dışarı çıkarmak değil. Uçtaki iltihabı pamukla aldıktan sonra cildiniz de dahil her şeyi tekrar hassas bir şekilde dezenfekte edin.

Bunun dışında sivilcelere dokunmanın yarardan çok zararı olacaktır. Zira bir sivilceyi patlatmak için zorlamak deri altındaki iltihabın, deri altında yayılmasına sebep olabilir. Ciltte yaralar oluşturup iz kalmasına sebep olabilir.

1-D) Bilinçsiz Uygulanan Kürler, Kozmetik Ürünler

Gördüğünüz, duyduğunuz her şeye inanmayın. Her cilt aynı değildir ve her kür/kozmetik ürün cildinize iyi gelmeyebilir. Gelmediği gibi cildinizi tahriş edip zarar verebilir. Piyasadaki bir çok ürün sadece para tuzağıdır. Ayrıca sivilceler cilt üzerine uygulanan (topikal) yöntemlerle kolay kolay geçmezler. Cilt üzerine uygulamak için eczanede tıbbi merhemler bulunmaktadır ki bunlara değineceğim.

1-E) Beslenme

“Ne Yerseniz Osunuz.” Bu sözü daha önce duymuş muydunuz? Duymadıysanız da artık duydunuz. Bunu asla aklınızdan çıkarmayın. Beslenmeyle sivilcenin bir alakası yok diyenleri kesinlikle umursamayın. Kötü beslenirseniz sağlıksız, iyi beslenirseniz sağlıklı olursunuz. Sağlıklı bir insanda ise sivilce olmaz. Şu besinleri hayatınızdan mümkün olduğu kadar uzak tutun:

* Patates vs. Kızartması gibi yağlı besinler
* Cips, çekirdek, çerez gibi yağlı ve soslu besinler
* Kola, fanta, gazoz, soğuk çay gibi asitli ve bol şekerli besinler
* Çikolata, bisküvi, gofret, kek gibi bol şekerli besinler

Kısacası daha doğal/organik ağırlıklı beslenin. Meyve, sebze / yeşil çay, su gibi. Özellikle suyu bol bol tüketin günde 3 litre kadar içebilirsiniz. Sivilce nasıl geçer diye soruyorsanız, bu E maddesi en önemlilerinden.

1-F) Spor

Sağlıklı bir cilt için spor şart. Aşırıya kaçmayacak şekilde yapacağınız spor cildinize kesinlikle iyi gelecektir. Özellikle bol spor+ bol su + iyi beslenme birleşince çok iyi bir üçlü. Sporcu besini (supplement vb.) kullanacaksanız veya kullanıyorsanız dikkat edin. Sivilceye sebep olabilecek bileşenler içerebilir. İçindekiler kısmını googleda aratıp sivilceye neden olabilecek bir şeyler olup olmadığını öğrenebilirsiniz veya daha önce kullananların yorumlarına bakabilirsiniz.

1-G) Makyaj

Sivilce probleminizi atlatmadığınız sürece makyaj yapmanızı kesinlikte tavsiye etmiyorum. Çok mecbur kalmadığınız sürece lütfen lekelerinizi, sivilcelerinizi herhangi bir makyajla kapatmaya çalışmayın. Bu gözeneklerinizin tıkanmasına ve daha fazla sivilce oluşumuna ortam hazırlayacaktır.

1-H) İstenmeyen Tüyler / Tıraş

Cildinizdeki herhangi bir tüyü herhangi bir şekilde almak istediğinizde bu işlemden zararsız kurtulmak hayli zor. Sakal tıraşı, kaş alma, ağda yapma gibi istenmeyen tüylerden kurtulma ve kısaltma yöntemlerinde dikkat etmeniz gereken konular var.

Aslında olayımız çok basit. Cildinizi tahriş edici bir yöntem kullanıyorsanız, ve kullanmak zorunda değilseniz tedaviniz bitene kadar bu yöntemlerden uzak durun veya daha az tahriş edici yöntem bulun. Örneğin ağda yerine tüyleri neredeyse sıfır kesen minik kullanışlı tıraş makinelerini kullanabilirsiniz. Herkesin cildi bir değildir, bu yüzden sivilce oluşumuna neden olacak yöntemlerden uzak durmaya çalışın.

2) Orta Seviye Yöntemler

Orta seviye yöntemleri de herhangi bir seviyede sivilce problemi olanlar kullanabilir fakat, basit yöntemler size yeterliyse orta seviye yöntemleri kullanmanıza gerek yok. Fakat orta seviye yöntemi kullananlar aynı zamanda basit seviye yöntemlerini de kullanmalıdırlar.

2-A) Akne karşıtı kremler / jeller

Günümüzde eczanelerde satılan bir çok sivilce karşıtı krem / jel bulunmakta. Bunların; soyucu, onarıcı, kurutucu, bakteri önleyici gibi çeşitleri var. Veya bazıları birden fazlasını içeriyor olabilir. Yani elinizde 2-3 çeşit topikal ilaç bulunmalı.

Benim kullanıp deneyimlediklerimden bazıları şunlardı:

Benzamycn: Sivilce nasıl geçer adlı konumuz için en bilindik jellerden. Cilt kurutucu ve bakteri önleyici sivilce karşıtı bir jel.

Hametan: Aslen yara, yanık, pişik kremidir. Cildinizi onarmaya yarar. Örneğin bir sivilceniz tahriş oldu veya yara oldu. Hametan bu tür sorunlar için çok uygun bir kremdir.

Fucidin: Bakteri önleyici bir kremdir. İltihabın yayıldığını düşündüğünüzde, cildinizin mikrop kaptığını farkettiğinizde uygulamanız yerinde olur.

Clindoxyl: Sivilce oluşuma etki edebilecek bakterileri önleyen bir jel. Ciltteki yağ oranını azaltmaya yardımcı.

Acnelyse: Favori kremim diyebilirim. Cildi soyar. Dolayısıyla hafif-orta lekeleri de soyarak taze derinin ortaya çıkmasını sağlar. Çıkmak üzere olan sivilceyi engelleyebilir. Kullanırken dikkat etmeniz gereken bir krem. Genellikle kış aylarında kullanılması ve kesinlikle gece kullanılması önerilir. Cildinizi soyduğu için güneşle pek arası yoktur. Bu yüzden çok az miktarda kullanılmalı ve güneş altında durmamaya özen gösterilmeli.


Bunlara benzer daha bir sürü krem ve jel var. Bunlar sadece benim kullandıklarımdan bir kaçı. Ve neredeyse hepsi doktor kontrolünde kullandığım ilaçlardı. Siz her ihtimale karşı doktorunuza danışmadan bir ilaç kullanmayın.


2-B) Karaciğer dostu bitkisel besinler / takviyeler

Karaciğer sağlığınızı korursanız, sivilce oluşumunu oldukça etkili bir şekilde önleyebilirsiniz. Bunun için örneğin; Milk Thistle (deve dikeni kapsülü) kullanabilirsiniz.


3) Üst Seviye Yöntemler

Sivilce problemi seviye atladıkça dışarıdan uyguladığınız yöntemlerin etkisi de bir o kadar azalacaktır. Üst seviye sivilceleriniz varsa ağır oral ilaç tedavisi dışında yapacağınız her şeyin boş kalması çok yüksek bir ihtimal. Eğer oral ilaç tedavisine başlayacaksanız. Bu ilacın etkisi %85 olacakken, basit ve orta seviye yöntemlerin etkisi %15 olacaktır.

3-A) İzotretinoin içerikli oral ilaçlar

Bu ilaçlara örnek: Roaccutane (telafuzu: roktan), Zoretanin, Aknetrent

Sivilce nasıl geçer adlı konumuz için şu ana kadar çoğunlukla cildi dışarıdan etkileyen yöntemlerden bahsettik. Şimdi genelde son çare olarak kullanılan oral ilaç tedavisinden bahsedeceğim.

Bu yöntemin son çare olarak kullanılmasının sebebi ağır yan etkilere sahip olması. Bu yan etkiler de kişiden kişiye değişmekle birlikte bir çok ortak yan etki kişide mutlaka görülmektedir.

Yan etkileri:

 • Dudakta, boğazda, burun içinde, saçta, cildin tamamında yaşanan kuruluklar
 • Bel / Sırt / Eklem ağrıları
 • Karaciğer problemleri
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Saç dökülmesi
 • Yüksek kolesterol
 • İdrarda protein veya kan
 • Burunda / balgamda kan

Gibi gibi bir çok yan etkiye sahip. Bu yüzdendir ki doktorunuz kolay kolay vermeyecektir. Bu nokta önemli. Doktorunuz sivilceyi çok da önemsemeyen biri mi yoksa değil mi. Eğer kan testi yaptırdıktan sonra size ilacı uygun görmüyorsa bu durumda yapacak pek bir şey yok. Başka doktora da sorabilirsiniz emin olmak için.

Test yaptırmadan uygun görmüyorsa başka doktora mutlaka görünmelisiniz. Kullanmak istediğinizi belirtmelisiniz. Toplumun ne dediğine aldırış etmeyin. Doktorunuz uygun görüyorsa kullanmanızı tavsiye ederim. Bu ilacı ben de kullandım, yan etkilerini ben de yaşadım ama inanın değerdi. Cildim mayın tarlası gibiyken şuan pürüzsüz.

Benim hatırladığım bana olan yan etkileri:

Dudakta aşırı kuruluk, çatlama, kanama; burunda kanama, yüzde ve saçta kuruluk, saçta dökülme..

Kuruluk olayını nemlendiricilerle bir şekilde yatıştırabilirsiniz. Saç dökülmesi de ilacı bıraktıktan sonra duruyor ve saç kendini tekrar yavaş yavaş toparlıyor.

Bu ilaç %100 olarak sivilceyi engelliyor. Şu örneğe Bakabilirsiniz.

Sivilce nasıl geçer
Sivilce nasıl geçer | İşte Sonuç

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin Yorum Bırakabilirsiniz. En Kısa Sürede Cevap Vermeye Çalışacağız.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik belirleyen sorular oluşturabilirsiniz.
Trivia Testi
Herhangi bir konu hakkında çoktan seçmeli sorular oluşturabilirsiniz.
Oylama
Herhangi bir konuda karar vermek için oylama havuzları oluşturabilirsiniz.
Hikaye
Herhangi bir konuda makale, hikaye vb. yazılar yazabilirsiniz.