Dünya üzreinde tüketilen sofra tuzlarının yüzde 90’ının mikroplastik içerdiği geçtiğimiz günlerde bilim insanları tarafından kanıtlandı. Dünyanın 6 farklı kıtasında yer alan 16 farklı ülkede üretilen 39 farklı marka deniz göl ve kaya tuzlarının 36 tanesinde mikroplastik parçacıkları bulundu. Deniz tuzunun mikropolastik içerdiği National Geographic haberlerinden zaten biliniyordu fakat asıl mesele bunun ne kadarının sofralarımızda yer aldığıydı.

Greenpeace’in Doğu Asya departmanı ile Güney Koreli uzmanlar bu maddeyi ve bunların kirliliğinin geniş çaplarda olduğu değişik coğrafyalarla bağlantısını araştırdı. 4 farklı kıtanın 21 ülkesinden alınan tuz örnekleri incelendikten sonra elde edilen verilere bakıldığında sofra tuzunun markasının tuzun içerdiği mikroplastik miktarında çok önemli bir etken olduğu ortaya çıktı.

En Fazla Endoneya’da

Sofra tuzlarındaki mikroplastik
Sofra tuzlarındaki mikroplastik

Endonezya mikroplastiği içinde en çok barındıran tuzun satıldığı ülke olarak açıklandı. Bu durumla doğru orantılı olarak Endonezya dünyada plastik kirliliğinin en çok olduğu ikinci ülke konumunda.

Bilim insanları ve araştırmacılara göre araştırmalarla belirlenmiş risk dışı bölgelerde satılan sofra tuzları o kadar da güvenilir değil.

New York Devlet Üniversitesi (ABD) profesörü Sherri Mason, İngiltere ya da farklı bir Avrupa ülkesinde aldığımız tuzun, sağlığınızı güvende tutacak kadar güvenilir olmayacağını ifade ediyor.

Mevzu bahis araştırmayı yürüten bir başka isim olan Coğrafya Profesörü (York Üniversitesi) Alistair Boxall analizlerin mikroplastiği sağlığa zararlı olarak etiketleyebilecek yeterlilikte delil sunmadığını ifade etti.

Alistair’a göre bu konuya çok fazla odaklanmanın nihayetinde, aslında saptanması daha kolay olacak çok daha mühim çevre kirliliği sorunları göz ardı edilebilir. Alistair otomobil tekerleklerinden yayılan küçük plastik parçalarını bu sorunlardan sadece biri olarak örnek verdi.


Paylaşmak İster Misin?

Tepkin Neydi?

Fail Fail
0
Fail
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Kalp Kalp
0
Kalp
Uu Beybi Uu Beybi
0
Uu Beybi
Oha Oha
2
Oha
Ahah Ahah
1
Ahah
İğrenç İğrenç
2
İğrenç
Ali Koçak

Mersin / Tarsus Doğumlu, 24 yaşında, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Mezunu, İşletme mezunu. Tarsus'ta yaşıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik belirleyen sorular oluşturabilirsiniz.
Trivia Testi
Herhangi bir konu hakkında çoktan seçmeli sorular oluşturabilirsiniz.
Oylama
Herhangi bir konuda karar vermek için oylama havuzları oluşturabilirsiniz.
Hikaye
Herhangi bir konuda makale, hikaye vb. yazılar yazabilirsiniz.