Son zamanlarda adından çok söz ettiren Elon Musk’ın ceoluğunu yaptığı Elektrikli Tesla otomobil Guinness Dünya Rekoru kırdı.

X isimli modeli ile dünya rekoru denemesi yapan ve başarılı olan Tesla, Elektrikli otomobil 130 tonluk uçağı çekmeyi başardı. İnanılması güç bir rekor olan Tesla’nın Model X  ve SUV sınıfında ki aracı en ağır yükü çekebilen en büyük rekora imza attı.

Pist olarak Melbourne Airport’da düzenlenen rekor denemesinde Model X, Boeing787-9 modelli Qantas Airways’e ait uçağı yaklaşık 300 metre çekmeyi  başardı.

 

Elektrikli araç olan Teslanın 100-kWh bataryaya sahip Model X in Bu yükü çekmesile birlikte Kendi ağırlığının da 2,5 3 ton civarındaolduğunu da göz önünde bulundurursak gerçekten büyük bir başarıya imza attığını söyleyebiliriz üstelik 130 tonluk uçağı pistte çekerken de hiç zorlanmadığını anlatan yetkililer ileride yük araçları için de büyük bir teknolojinin de yavaş yavaş gelişebileceğini hatta 300 tona kadar yük çekebilecek araçlarında çok yakında piyasaya sürülebileceğini dile getirdiler

Bu Rekor denemesini yapan Avustralya’lı havayolu şirketi denemenin resim ve videolarını esmi youtube kanalından yayınladılar. Model X’in 130 tonluk uçağı çektiği görüntüler, Quntas Havayolları’nın ilk viral video denemesi değil. Geçmişte de benzer girişimde bulunan şirket, 2016’da bir ‘Boeing 737-800’ ile ‘Tesla Model S P90D’i havaalanında yarıştırmıştı.


Paylaşmak İster Misin?

Tepkin Neydi?

Fail Fail
0
Fail
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Kalp Kalp
0
Kalp
Uu Beybi Uu Beybi
0
Uu Beybi
Oha Oha
0
Oha
Ahah Ahah
0
Ahah
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Ahmet Yıldızoğlu

24 yaşında Çukurova Üniversitesi / Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon mezunu. Hatay doğumlu, grafiker, bilişim uzmanı, Hatay'da yaşıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik belirleyen sorular oluşturabilirsiniz.
Trivia Testi
Herhangi bir konu hakkında çoktan seçmeli sorular oluşturabilirsiniz.
Oylama
Herhangi bir konuda karar vermek için oylama havuzları oluşturabilirsiniz.
Hikaye
Herhangi bir konuda makale, hikaye vb. yazılar yazabilirsiniz.