Kısa sürede ortaya çıkan ve beraberinde hem popülerliği hem de yaşattığı tartışmalar ile gündemin sıcak servis menüsünden çıkmayan, akıllı telefon üzerinden araç kiralama hizmeti kolaylığı sunan Uber, 2020 yılında Amerika’nın Los Angeles kentinde belki de çığır açacak bir yenilik olacak uçan taksileri test etmeyi planlıyor.

Konu ile ilgili çalışmalarını ABD ve Avrupada’ki havacılık otoriterleriyle görüşmeyi sürdüren Uber, aynı zamanda rotaların belirlenmesi için de NASA ile işbirliği yapacak. Projenin arttığı ve beraberinde gelen özellikle büyük kentlerdeki ileri seviyedeki trafik sorununun ancak hava taşımacılığı yoluyla çözülebileceği görüşünde.

Ulaşımdaki bu devrim niteliğindeki proje kapsamında öncelikli olarak pervaneli araçların, şehirler arası taşımacılığı bir üst seviyeye çıkaracak olan şehir içi taşımacılığına uygun hale getirecek. Hava taşımacılık devi olan Airbus’tan Mathias Thomsen, şehir içi taşımacılıkta kullanılması planlanan bu yeni araçları gelişmiş helikopterler olarak tanımlıyor.

Projenin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi kapsamında Uber; Mooney, Embraer, Bell Helikopter ve Pipistrel Aircraft gibi şirketler ile masaya oturup projenin son hız ilerlemesi için çalışmalara başladı. Uber’in dört yolcu kapasitesi olan ve saatte 300 km hızı geçmesi beklenen bu teknoloji harikası araçlar 2023ten itibaren şehirler arası taşımacılıkta kullanılmaya başlanılacak.


Paylaşmak İster Misin?

Tepkin Neydi?

Fail Fail
0
Fail
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Kalp Kalp
2
Kalp
Uu Beybi Uu Beybi
2
Uu Beybi
Oha Oha
5
Oha
Ahah Ahah
0
Ahah
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Ali Koçak

Mersin / Tarsus Doğumlu, 24 yaşında, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Mezunu, İşletme mezunu. Tarsus'ta yaşıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik belirleyen sorular oluşturabilirsiniz.
Trivia Testi
Herhangi bir konu hakkında çoktan seçmeli sorular oluşturabilirsiniz.
Oylama
Herhangi bir konuda karar vermek için oylama havuzları oluşturabilirsiniz.
Hikaye
Herhangi bir konuda makale, hikaye vb. yazılar yazabilirsiniz.